reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 12

iOS 12’ye hayat kurtacak önemli özellik

Teknoloji devi Apple‘ın WWDC 2018‘de görücüye çıkarttığı yeni mobil işletim sistemi iOS 12, hayati bir özelliği de beraberinde getirecek.

Advertisement

Ortaya çıktığı kadarıyla iOS 12, acil durum çağrılarında kişilerin konumlarının otomatik olarak güvenlik güçleriyle paylaşacak. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri içerisinde çalışacak sistem, 911’i arayan herkesin konumu karşıya aktaracak ve böylece ekipler çok daha hızlı şekilde yola çıkabilecek. Biliyorsunuz acil durumlarda insanlar şoka girebiliyor. Bazı insanlar korkudan ya da heyacandan adreslerini unutabiliyor. Aynı zamanda yalnız yaşayan ve güvenlik güçlerini aradıktan sonra fenalaşan insanlar da olabiliyor. İşte bu gibi durumlara karşı tasarlanan özellik, konum belirlemeyi çok daha kolay hale getirecek gibi duruyor. Apple burada mahremiyet konusundaki endişelere yönelik bir açıklama da yapıyor. Bu konum bilgilerinin acil durumlar haricinde kesinlikle kullanılmayacağı söyleniyor. Günümüzde zaten birçok kişi artık konum bilgilerini isteyerek paylaşıyor. Özelliğin diğer ülkelere gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iOS 12 ile köklü değişiklikler getiriyor

Bunun en başında da performans konusunda yapılan iyileştirmeler yer alıyor. Deneyenlerin söylediği kadarıyla işletim sistemi eski cihazların performansını dahi arttırıyor. Beta halinde dahi oldukça beğenilen iOS 12, iPhone X’un şikayet edilen birçok sorununu da ortada kaldırıyor. Örneğin artık Face ID’ye birden fazla yüz eklenebiliyor. Ya da uygulamaları kapatmak için üzerine basılı tutulması gerekmiyor.

İlgili Video

Şirketin en yeni iPhone modelleri