reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Google Personal Safety Android uygulaması trafik kazası
Google Personal Safety Android uygulaması trafik kazası
Google Personal Safety Android uygulaması trafik kazası

Google’ın trafik kazalarında hayat kurtaracak Android uygulaması kullanıma çıkıyor

İnternet devi Google, trafik kazalarında hayat kurtaracak Android uygulamasını kullanıma sunmaya hazırlanıyor. İşte detaylar;

Advertisement

Yeni Apple Watch modelleri bir düşme durumu algıladığı zaman belirlenen yakınlara ya da acil durum ekiplerine bilgi verebiliyor. İşte Google bunun bir benzerini trafik kazaları için hayatımıza dahil etmeye hazırlanıyor. Bunun için Personal Safety isimli bir Android uygulaması geliştiren firma, bu sayede tam anlamıyla hayat kurtarmaya odaklanıyor. Pixel 4’ün tanıtılacağı etkinlikte detaylandırılacağı aktarılan bu uygulamanın tek kötü yanı ise ilk olarak sadece Pixel akıllı telefonlar için ABD içerisinde açılacak olması. Peki daha sonra Türkiye gibi diğer ülkelere de geleceği tahmin edilen bu uygulama nasıl çalışıyor?

Daha önce Android’e yerleşik olarak geleceği söylenen özellik, kaza belirleme noktasında telefonların donanım altyapısından yararlanıyor. Biliyorsunuz Android telefonlar her geçen gün daha gelişmiş sensörler ile satışa çıkıyor. Uygulamanın bu sensör verilerine, mikrofon üzerinden ortam dinlemesine ve GPS verilerine bakarak kazaları tespit edeceği aktarılıyor. Özellikle hassas ivmeölçer ile ufak darbelerin bile algılanabileceği söylenirken, kaza belirlendiği zaman uygulama açılıyor ve size iyi olup olmadığınızı soruyor. Burada iyiyim derseniz her şey normale dönüyor. Ancak eğer uygulamaya “ben iyiyim” demezseniz bir süre sonra otomatik olarak sağlık ekipleri aranıyor. Burada konumuzu dahil birçok konuda bilgi karşı tarafa aktarılıyor. Uygulama üstünden kaza anında kolaylıkla sağlık ekiplerini arama özelliği de bulunuyor. Bu da gerçekten çok önemli çünkü bazı kafa darbeleri her şeyi unutturabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google imzalı Personal Safety Android uygulaması gerçekten harika görünüyor

Şimdiye kadar neden yapılmadığı sorgulanan uygulama, yukarıda da dediğimiz gibi birçok hayatı kurtarabilecek gibi görünüyor. Bu uygulama özellikle ücra bölgelerde meydana gelen kazalarda çok büyük fayda sağlayacak izlenimi oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir

Android’in 10. sürüm tanıtım videosu