reklamı kapat

POPÜLER

Android Q Beta 3

2,5 milyarı gören Android’in en yenisi: İşte Android Q ve yeni özellikleri

İnternet devi Google, I/O 2019 etkinliği kapsamında en yeni Android Q sürümünü duyurdu. 2,5 milyar cihazda aktif olarak yer alan işletim sisteminin yeni sürümünde önemli yenilikler var.

Google, I/O 2019 kapsamında birçok önemli duyuru yaptı. Eskiye nazaran tam 10 kat daha hızlı çalışan dijital asistan Google Assistant, bir insan gibi çalışan yapay zeka Duplex’in sizin yerinize form doldurmaya kadar giden yeni özellikleri, arama sonuçlarına eklenen artırılmış gerçeklik öğeleri  bunlardan sadece bazıları. Ancak şovun yıldızı her zaman olduğu gibi Android oldu. Etkinlik ile beraber Android Q Beta 3‘ü kullanıma sunan firma, yeni Android sürümüne gerçekten önemli yenilikler eklemiş durumda. Burada ilk olarak koyu arayüz modu dikkatleri üzerine çekiyor. Artık işletim sisteminin kendisine yerleşik olarak eklenen bu mod, açıldığı zaman arayüzü tamamen koyu hale getiriyor. Özellikle OLED ekranlı Android telefonlar ve düşük ışıkta telefon kullanımı için güzel olan bu mod, koyu arayüze sahip uygulamalar ile harika bir kullanım deneyimi getiriyor.

Yeni sürümde aynı zamanda kullanıcı deneyimini değiştiren kontrol altyapısı da karşımıza çıkıyor. Bu altyapı direkt olarak iPhone X ile hayatımızı giren kaydırma temelli kontrolü taklit ediyor. Fiziksel ya da sanal butonlara ihtiyacı bitiren bu kontrol sistemi, gerçekten kullanışlı duruyor ve geri butonunu da ortadan kaldırıyor. Bunun için geri ya da ileri için ekranın sağ / sol taraflarında kaydırma yapmak yeterli oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android Q ile güncelleme ve güvenlik konusunda da çok memnun edici bir gelişme bulunuyor. Project Mainline projesi ile Google Play Store üzerinden güncelleme dönemi başlıyor. Yani büyük önem arz eden güvenlik güncellemelerini normal bir uygulama güncellemesi gibi dağıtacak firma, bu sayede süreci çok daha hızlı hale getirmeyi hedefliyor. Büyük sürüm ya da özellik güncellemelerini kapsamayan bu süreç, kullanıcılar ve güvenlik için gerçekten güzel görünüyor.

Yeni sürümle “uygulama izinleri” konusunda detaylı bir sayfa sunan ve buradan toplu kontrol imkanı tanıyan Google, bildirim tarafında da önemli bir yenilik sunuyor. Gmail’de hali hazırda yer alan bu özellik, yerleşik olarak çalışarak mesajlarınızı okuyor ve bildirim ekranında bu mesajlara otomatik cevaplar üretiyor. Bu sistem biraz ürkütücü görünüyor ancak yine de çok iyi çalışıyor. Bu sistem Türkçe dil desteği sunmuyor.

Videoları ya da sesli içerikleri analiz ederek canlı olarak altyazı ekleyebilen Android Q, yapay zeka konusunda kesinlikle sınırlarını zorluyor. Yeni eklenen odaklanma moduyla dikkatinizi dağıtan uygulamaları gizlemenize de imkan tanıyan yeni işletim sistemi, genel olarak daha tamamlanmış bir kullanıcı deneyimi sunuyor izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android Q Beta 3 hangi cihazlara geliyor?

Google burada geniş bir cihaz desteği sunuyor. Pixel cihazlar dışında yeni sürüme Asus ZenFone 5Z, Essential PH-1, Nokia 8.1, Huawei Mate 20 Pro, LG G8 ThinQ, OnePlus 6T, Oppo Reno, Realme 3 Pro, Sony Xperia XZ3, Tecno Spark 3Pro, Vivo X27, Vivo NEX S Vivo NEX A, Xiaomi Mi Mix 3 ve 5G Xiaomi Mi 9 modelleri de geçiyor. Yani bu cihazların sahibi yeni sürümü hemen deneyebiliyor.

Resmi olarak önümüzdeki sonbahar aylarında kullanıma çıkacağı açıklanan yeni işletim sistemini, yukarıdaki cihazlar haricinde hangi modellere çıkacağı üreticilere bakıyor. Bu açıdan genel bir destek listesi paylaşılamıyor. Ayrıca modelin tam ismi de gizemini koruyor.

İlgili Video

Yeni sürümün sunduklarını gösteren video