reklamı kapat

POPÜLER

Google Android Q
Google Android Q

Android Q ile gelen kullanıcıları çok memnun edecek yeni özellik

Birçok firma satışa sunduğu akıllı telefonlara Android Pie getirmek için çalışmalar yapıyor. Google ise bir sonraki ana sürüm Android Q üzerinde çalışıyor.

Android işletim sistemi Nougat’tan bu yana kişilerin telefon ekranını ikiye bölmesine imkan tanıyor. Bu sayede iki uygulama yan yana kullanılabiliyor. Ancak bu altyapıda iki uygulama aynı anda aktif olarak çalışmıyor. Yani sadece seçilen uygulama çalışıyor, diğeri performansı artırmak adına durduruluyor. İşte bu durumun Android Q sürümüyle değişeceği söyleniyor. Yeni nesil cihazların donanım gücüne bağlı olarak gelen Multi-Resume adı verilen destek, yan yan açılan iki uygulamayı da aktif olarak açık tutabiliyor. Oldukça kullanışlı duran bu destek, telefonlardan alınan verimi de oldukça artıracak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Android Q

Android Q öncesinde Android Pie’ın getirdiği öne çıkan yeniliklere bakarsak

Android Pie ile ilk olarak iPhone X benzeri kontrol yapısı bizleri karşılıyor. Bu detay fiziksel home butonunu atan Apple’ın “kaydırma” temelli kontrol sürecini Android‘e getiriyor. Ayarlardan açılan bir özellik ile kişiler navigasyon barında beliren çizgi üzerinde kaydırma yaparak ana ekrana gelebiliyor. Bu sayede de sanal “home” butonuna olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor. Yeni olarak bir de “Adaptif Pil” yönetim süreci bizleri karşılıyor. Pil ömrünün artırmak için konulan bu özellik, sık kullanılmayan uygulamaların pil kullanımını sınırlıyor. Android P ile ayrıca artık telefon kullanımınız hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Yeni işletim sistemi “çentik” desteğiyle geliyor ve çentik artık işletim sistemi tarafında yerleşik olarak destekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un ilk katlanabilir akıllı telefonu