reklamı kapat

POPÜLER

Android Q Google

Android Q işletim sisteminin sevindiren güvenlik ve gizlilik özellikleri

Android Pie’ın üzerine gelecek bir sonraki ana sürüm Android Q, yavaş yavaş detaylanmaya devam ediyor. Bu sefer yeni güvenlik ve gizlilik özellikleri gündemde.

2019 içerisinde resmi olarak lanse edilecek Android Q, aktif olarak masada bulunuyor. Ön sürümleri derinlemesine incelenen işletim sistemi, kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor. Geçtiğimiz hafta Face ID benzeri üç boyutlu yüz tanıma sistemlerini yerleşik olarak destekleyecek haberiyle gündeme gelen işletim sistemi, güvenlik ve gizlilik konusunda kullanıcıları çok memnun edecek detaylar taşıyor. Örneğin işletim sistemi açılan uygulama kamera, mikrofon veya konum bilgisi kullanıyorsa bunu bildirim çubuğundan aktif olarak gösteriyor. Bu detay gerçekten oldukça kullanışlı duruyor. Buna ek olarak artık verilen izinlerin sadece uygulama açıkken çalışması ayarlanabiliyor. Bu sayede konuma erişme izin verdiğinizi uygulama, isterseniz sadece aktif olarak kullanılırken konumunuzu takip edebiliyor. Bu da gizlilik için önemli bir adım olarak görülüyor. Uygulamalara verilen ya da engellenen izinleri daha güzel bir arayüzde karşımıza getirecek denilen Android Q, buradaki yönetimi hiç olmadığı kadar kolay hale getirecek izlenimi yaratıyor.

Android Q gerçekten ciddi yenilikler getiriyor

Yine XDA Developers tarafından bulunduğu kadarıyla işletim sistemi kesin olarak beklenen koyu arayüz modunu sunuyor. Büyük önem arz eden ve gece kullanımını kolaylaştıran koyu arayüz, yeni sürümde yerleşik olarak destekleniyor. Buna ek olarak sürümün gizliliğe de büyük önem verdiği belirtiliyor. Yeni sürümde uygulama izinlerinin tek tek görüntülenebildiği ve ayarlanabildiği söyleniyor. Konum takibini anlık olarak bildirim ekranında gösteren ve buradan takip yapan her uygulamayı gösteren Android Q, Samsung DeX benzeri bir masaüstü moduna da sahip. Şimdilik test edilmeyen özellik, telefonları monitöre bağlayarak bilgisayar benzeri deneyim getirecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Android’i de resmi olarak desteklediği katlanabilir akıllı telefonlardan