reklamı kapat

POPÜLER

Google Android Q

Android Q için ortaya çıkan güzel güvenlik altyapısı

Google, Android Pie’ın üzerine gelecek bir sonraki ana sürüm Android Q üzerinde aktif olarak çalışıyor. İşte bu sürüm hakkında dikkat çeken bir detay daha ortaya çıktı.

2019 içerisinde resmi olarak lanse edilecek Android Q, aktif olarak masada bulunuyor. Son dönemde sık sık gündeme gelen yeni işletim sistemi, güvenlik konusunda çıtayı yükseltecek gibi görünüyor. XDA Developers tarafından bulunduğu kadarıyla Android Q, Face ID benzeri üç boyutlu yüz tanıma sistemlerini yerleşik olarak destekleyecek.  Bilmeyenler için yeni nesil iPhone modellerinde TrueDepth kamera sistemi yer alıyor. Bu sistem bünyesinde “kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü ve ortam ışığı sensörü” gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen sistem, telefonların Face ID üzerinden üç boyutlu yüz tanıma yapmasına imkan tanıyor. Bunu Android tarafında sunan Huawei Mate 20 Pro ve Xiaomi Mi 8 Explorer Edition gibi modeller bulunuyor. Ancak bunlarda Android üstüne kurulan büyük bir yazılım altyapısı yer alıyor. Bu altyapı her firma tarafından yapılamıyor ya da yapıldığı zaman sadece amiral gemilerinde kullanılıyor. Yerleşik destek işte bunu değiştireceğe benziyor. Bu sayede üç boyutlu yüz tanımanın orta seviye cihazlarda da karşımıza çıkacağı söyleniyor. Orta seviye cihazlar şu an tek kamera ile yüzde 100 güvenli olmayan yüz tanıma kullanıyor. Bu yerleşik desteği yüz tanıma mobil ödeme tarafına da uygun hale getireceği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Face ID güvenli yapısıyla mobil ödemede aktif olarak kullanılabiliyor.

Google Android Q hakkında başka neler biliyoruz?

Yine XDA Developers tarafından bulunduğu kadarıyla işletim sistemi kesin olarak beklenen koyu arayüz modunu sunuyor. Büyük önem arz eden ve gece kullanımını kolaylaştıran koyu arayüz, yeni sürümde yerleşik olarak destekleniyor. Buna ek olarak sürümün gizliliğe de büyük önem verdiği belirtiliyor. Yeni sürümde uygulama izinlerinin tek tek görüntülenebildiği ve ayarlanabildiği söyleniyor. Konum takibini anlık olarak bildirim ekranında gösteren ve buradan takip yapan her uygulamayı gösteren Android Q, Samsung DeX benzeri bir masaüstü moduna da sahip. Şimdilik test edilmeyen özellik, telefonları monitöre bağlayarak bilgisayar benzeri deneyim getirecek gibi duruyor. Bunlara ek olarak birçok ufak detay da getirecek sürüm, Pie’dan daha yenilikçi olacak izlenimi yaratıyor.

İlginizi Çekebilir

Android’i de resmi olarak desteklediği katlanabilir akıllı telefonlardan