reklamı kapat

POPÜLER

Android Q koyu arayüz Google

Android işletim sistemi için sevindiren haber

Android işletim sistemi için en çok istenen özelliklerin başında koyu arayüz modu yer alıyor. İşte bu konuda gelecek sürüm Android Q özelinde güzel bir özellik bulunuyor.

Güncel akıllı telefon modellerinin çoğunda OLED ekranlar yer alıyor. OLED ekranlarda biliyorsunuz her piksel tek tek kontrol edilebiliyor ve enerji harcanmadan siyah elde edilebiliyor. Bu yüzden de kişiler akıllı telefonları için siyah arayüz temaları istiyor. Bunu sağlayan uygulama geliştiriciler bulunuyor ancak insanlar süreci arayüz genelinde istiyor. İşte bu konuda önemli bir gelişme var. Ortaya çıktığı kadarıyla Android Q işletim sistemiyle sistem geneli koyu arayüz özelliği geliyor. Tüm işletim sistemini yerleşik olarak koyu hale getirecek bu yapı, yerleşik uygulamaları da koyu olarak kullanıcılarına sunacak deniyor. Bu yeni yapının Google I/O 2019 kapsamında tanıtılacağı söylenirken, bu altyapı menülerde gezerken neredeyse hiç enerji harcanmaması anlamına geliyor. Bu da doğal olarak genel pil ömrüne ciddi anlamda olumlu etki ediyor.

Google Android P ile ne gibi yenilikler getirdi?

Hatırlamak adına yeni sürüm, arka plandaki uygulamaların kameraya erişmesini engelleyecek bir özellik / sınırlandırma barındırıyor. Bugün bazı zararlı uygulamalar siz farkına bile varmadan fotoğraf ve videonuzu çekerek internete gönderebiliyor. Android P uygulamaların bu tarz habersiz işler yapmasını engelliyor. Buna ek olarak işletim sistemi çentikli telefonlar için de bir adım atıyor. Google bünyesinde kamera ve sensörlerin yer aldığı bu çentikleri cihazlara yazılımsal olarak daha iyi entegre ediyor. Bu donanımsal çıkıntılar genel yazılım deneyimini de değiştiriyor. İşte bunu en iyi hale getirmeye çalıştığı söylenen şirket, çentikleri Android P ile yazılımsal olarak daha az dikkat çekecek hale gelecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Yakında Pie güncellemesi alacak Samsung Galaxy Note 9