reklamı kapat Samsung Space Monitor

POPÜLER

Android P

Android işletim sistemine çok istenen bir özellik geliyor

Güncel akıllı telefonların çoğu OLED ekranlar ile geliyor. OLED ekranlarda biliyorsunuz her piksel tek tek kontrol edilebiliyor ve enerji harcanmadan siyah elde edilebiliyor. Bu yüzden de kişiler akıllı telefonları için siyah arayüz temaları istiyor. Buna Google‘ın Android tarafında sevindirecek bir müjdesi bulunuyor.

Geçtiğimiz kasım ayında bir kullanıcının koyu mod istediğini cevaplayan Google mühendisi, bir sonraki Android sürümüyle “Koyu arayüz” modunun geleceğini müjdeliyor. Bu sürümün hangisi olduğu bilinmiyor ancak herkes Android P‘den bahsediyor. Son dönemde sık sık gündeme gelen sürüm, görünüşe bakılırsa OLED ekranlı akıllı telefon sahiplerini oldukça memnun etmeye hazırlanıyor. Koyu arayüz modu adından da anlaşılabileceği üzere tüm menü sistemini siyah hale getiriyor. Bu menülerde gezerken neredeyse hiç enerji harcanmaması anlamına geliyor. Bu da doğal olarak genel pil ömrüne olumlu etki ediyor.

Android

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android P ile gelecek diğer yenilikler

Söylendiği kadarıyla yeni sürüm, arka plandaki uygulamaların kameraya erişmesini engelleyecek bir özellik / sınırlandırma barındırıyor. Bugün bazı zararlı uygulamalar siz farkına bile varmadan fotoğraf ve videonuzu çekerek internete gönderebiliyor. Android P uygulamaların bu tarz habersiz işler yapmasını engelleyecek gibi duruyor. Buna ek olarak işletim sistemi çentikli telefonlar için de bir adım atıyor. Google bünyesinde kamera ve sensörlerin yer aldığı bu çentikleri cihazlara yazılımsal olarak daha iyi entegre etmek istiyor. Bu donanımsal çıkıntılar genel yazılım deneyimini de değiştiriyor. İşte bunu en iyi hale getirmeye çalıştığı söylenen şirket, çentikleri Android P ile yazılımsal olarak daha az dikkat çekecek hale gelecek gibi duruyor.