reklamı kapat

POPÜLER

akıllı telefon

Akıllı telefon sektöründe beklenmedik bir ilk yaşandı

Akıllı telefon pazarı yeni üreticiler ve talepler doğrultusunda büyümeye devam ediyor. Ancak bu büyüme 2017’nin son çeyreğinde bir sekteye uğramış görünüyor. İşte konu hakkında en son araştırma sonuçları.

2004 yılından bu yana akıllı telefon sektörü için araştırmalar yapan Gartner, kısa süre önce hazırladığı yeni pazar raporunu yayımladı. Buna göre 2004’ten bu yana ilk defa sektör bir çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla düşüş yaşadı. 2016 dördüncü çeyrekte yaklaşık 433 milyon akıllı telefon satan telefon üreticileri, 2017 dördüncü çeyrekte 408 milyon üniteye kadar düşüş yaşadı. Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi ve OPPO’nun üst seviyeyi oluşturduğu araştırma, pazarın yıl sonunda bir durgunluk yaşadığını gösteriyor. Bu da dediğimiz gibi uzun yıllar sonra bir ilki oluşturuyor. Ancak 2017 genelinde bir sorun bulunmuyor. Üreticilerin 2017’de 2016 toplamını (1.49 milyara karşın 1.53 milyar) hatırı sayılır bir orada geride bıraktığı görülüyor. Bunda özellikle Çin tarafındaki üreticilerin attığı adımların ve uzun zamandır beklenen iPhone X‘un önemli bir etkisi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon sektörü inanılmaz büyük bir pazar

Bu hafta sonu başlayacak MWC 2018 ile sektörü yine hareketli zamanlar bekliyor. Herkes Galaxy S9 gibi yeni telefonları bekliyor ve diğer üreticiler de boş durmuyor. Bu arada Gartner ilginç bir veri daha paylaşıyor. Buna göre 2017’de toplam 1.32 milyar Android telefon satışı yapılmış. Buna karşın iOS tarafında ise 214 milyon iPhone kullanıcılar tarafından satın alınmış. 2017’de Android telefonlar pazarın tam 85.9’unu ele geçirirken, iPhone’lar ise yüzde 14’te kalmış.

Her adımınızı takip eden akıllı gözlük: