reklamı kapat

POPÜLER

Apple akıllı telefon iphone x

İşte 2018 ilk çeyrekte en çok satılan akıllı telefon modelleri

Akıllı telefon sektöründe birçok firma ve yüzlerce farklı model bulunuyor. Peki kullanıcıların 2018 başladığından bu yana en çok hangi telefonlara para harcıyor. İşte bunun yanıtını veren detaylı sonuçlar.

Strategy Analytics‘den gelen bilgilere göre 2018 ilk çeyrekte en çok satan akıllı telefon modeli Apple iPhone X oldu. 999 dolarlık fiyat etiketine ve eleştirilen çentiğine rağmen telefon çok büyük talep görmüş durumda. Bu çeyrekte 16 milyon ünite sevk edilen telefon, liderliği açık arayla elinde tutuyor. iPhone X’u 12.5 milyon sevkiyat ile iPhone 8 izliyor. iPhone 7 ile aynı tasarımı taşıyan telefon, biliyorsunuz güçlü işlemcisi ve özellikle kablosuz şarj desteğiyle fark yaratıyor. Üçüncü sırada ise 8.3 milyon sevkiyat ile iPhone 8 Plus bulunuyor. Büyük telefon isteyenler halen “Plus” iPhone modellerine büyük ilgi gösteriyor. Dördüncü sırada 5.6 milyon sevkiyat ile iPhone 7 bulunuyor. Modelin 2017 ilk çeyrekte 21.5 milyon sevkiyat rakamına ulaştığı açıklanıyor. Üzerinden bir yıl geçen model halen ciddi miktarda talep görüyor. Listenin beşincisi 5.4 milyon sevkiyat ile Xiaomi Redmi 5A olurken, altıncı sırada ise çift arka kameralı Samsung Galaxy S9 Plus yer alıyor. Normal Galaxy S9 gördüğünüz üzere ilk altının dışında bulunuyor. Liste genelinde büyük bir Apple hakimiyeti karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple akıllı telefon iphone x

Akıllı telefon alanı 2018 ilk çeyrekte ufalma yaşadı

2017 ilk çeyrekte toplam 353 milyon ünite akıllı telefon sevk eden üreticiler, 2018 ilk çeyrekte bunu 345 milyona kadar düşürdü. Genel olarak görülen bu ufak düşüş, artık pazarın da iyice doymasından kaynaklanıyor. Ancak yine de rakamlar oldukça yüksek seviyede karşımıza çıkıyor ve firmalara milyar dolarlar kazandırıyor.

İlgili Video

Liderliği kimseye kaptırmayan telefon