reklamı kapat

POPÜLER

Apple iphone
Apple iphone
Apple iphone

Apple’dan gelecek modelleri için dikkat çeken teknoloji

05 Mayıs 2018

Teknoloji devi Apple, ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu TrueDepth kamera sistemiyle derinlik algılama sürecini mobile getirdi. Bunu kişilerin yüzü için kullanan firma, süreci Mac sistemlere ve bulunan tüm ortama yaymak için de çalışıyor.

TrueDepth kamera sistemi, biraz detaya inmek adına telefonun ön yüzünde yer alan çentikte bulunuyor. Bu teknoloji bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen ve Face ID yüz tanıma teknolojisine güç veren sistem, açıklandığı kadarıyla sektörün iki yıl ilerisinde bulunuyor. Ancak dediğimiz gibi şirket bunu daha da geliştirmek istiyor. 2012 yılına kadar dayanan ve yeni bilgiler kazanan bir patente göre şirket tüm odanın derinliğini algılayacak bir sistem geliştiriyor. “Scanning Depth Engine” olarak geçen bu teknoloji, şu an Mac için tasarlanıyor. Ancak gelişen teknoloji ile gelecek iPhone’lara da uygulanabileceği söyleniyor. Ortama yaydığı ışıklar ile çalışan ve tüm derinliği çıkartabilen teknoloji, AR ve VR uygulamaları için büyük önem arz ediyor. Bu teknoloji özellikle derinliğiyle görüntü kaydı için öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple iphone
Apple iphone

Apple geleceğe yönelik birçok hazırlık içerisinde

Elbette aldığı her patenti kesin olarak kullanacak diye bir şart olmayan firma, yine de büyük çalışmalar içerisinde bulunuyor. Bu arada derinlik algılama konusunda sadece Apple planlar yapmıyor. Örneğin Qualcomm’un 10 bin noktadan derinlik algılama yapabilen Spectra kamera modülü bulunuyor. Ayrıca Facebook ile RED’in de bir VR kamerası bulunuyor.

İlgili Video

Şirketin yüz tanıma için hazırladığı ilginç reklam

İLGİLİ HABERLER