reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone X TrueDepth

Apple, teknolojisiyle Android üreticilerin iki yıl ilerisinde!

Apple‘ın yeni telefonu iPhone X, biliyorsunuz bünyesinde yer alan çentikte gelişmiş bir TrueDepth kamera sistemi taşıyor. İşte bu sistem şirketi rekabetin oldukça ilerisine almış görünüyor.

Apple’ın ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu TrueDepth kamera sistemi, telefonun ön yüzünde yer alan çentikte bulunuyor. Bu teknoloji bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen ve Face ID yüz tanıma teknolojisine güç veren sistem, artırılmış gerçeklik için de büyük önem arz ediyor. Yapılan son araştırmalar ve sektör analizleri ise şirketin bu konuda oldukça öne geçtiğini gösteriyor. TrueDepth kamera sistemi üzerinde yıllar önce çalışmaya başlayan firma, bu teknoloji ile rekabetin tam iki yıl ilerisinde bulunuyor. Birçok diğer Android üreticisinin bu teknolojiyi 2019 yılında kullanmaya başlayacağı söylenirken, genel pazarın ise ancak 2021 yılında derinlik algılayabilen kamera sistemlerini benimseyeceği belirtiliyor. Bu da elbette çok uzun bir süre anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone X TrueDepth

Apple’ın öncülük ettiği yüz tanıma sistemleri büyük gelecek vadediyor

Süreçte geri kalan Android üreticilerini bir de çok büyük tedarik sorunları bekliyor. TrueDepth benzeri kamera sistemleri için gereken donanımları büyük miktarlarda bulmak 2019 için dahi zor görünüyor. Apple’ın dahi bu alanda tedarik sorunları yaşadığı hatırlanıyor. Ancak genel olarak sektör bu alana kayıyor. Yüz tanıma sistemleri her alanda önem kazanırken, bir yandan da ekrana entegre parmak izi sensörleri gelişiyor. Gelecekte iki sistemin de telefonlar içerisinde yer alacağı konuşuluyor.

İlgili Video

Face ID için hazırlanmış en son reklam filmi