reklamı kapat

POPÜLER

Apple iphone Android Face ID

iPhone X’daki Face ID’yi kopyalamak Android üreticilere pahalı geldi; peki alternatif ne?

Apple iPhone X, biliyorsunuz bünyesinde yer alan çentikte Face ID için TrueDepth kamera sistemi taşıyor. Bu sistemle rekabetin iki yıl ilerisinde olduğu söylenen telefon, bu açıdan kolay kolay kopyalanamayacak gibi görünüyor. İşte bu konuda ortaya çıkan önemli detaylar;

Apple’ın hayatımıza iPhone X ile soktuğu TrueDepth kamera sistemi, bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen ve Face ID yüz tanıma teknolojisine güç veren sistem, söylendiği kadarıyla oldukça yüksek maliyet (Birim başı tam 60 dolar) çıkartıyor. Telefonun 999 dolarlık fiyatından da anlaşılan bu durum, Çin merkezli Android üreticileri oldukça zora sokuyor. Bu yüzden de yeni telefonlarda 3D ortam algılaması yapabilen gelişmiş yüz tanıma sistemlerinin yer almayacağı belirtiliyor. Ayrıca şirketlerin olası patent ihlallerinden de korktuğu belirtiliyor. Çünkü Apple bu alanda yıllardır çalışmalar yapıyor ve kilit teknolojileri elinde tutuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bunun yerini ne alacak? Sektörden gelen bilgilere göre Android üreticileri Face ID benzeri sistemler yerine ekrana entegre parmak izi okuyuculara yöneliyor. Bu noktada da Qualcomm‘un ultrasonik parmak izi okuyucusu karşımıza çıkıyor. Şirketlerin şu an bu teknolojiyi kullanmaya odaklandıkları gelen bilgiler arasına yer alıyor. Aslına bakarsanız ekrana entegre parmak izi kullanıcılar için kötü değil daha iyi görünüyor. Qualcomm’un ultrasonik parmak izi okuyucusuyla karşımıza çıkan ilk telefonun ise 2018’in ikinci yarısında gelecek Huawei Mate 11 olabileceği söyleniyor.

Apple Face ID için birçok şikayet geliyor

Şimdiye kadar mobilde yapılmış en güvenli yüz tanıma sistemi olarak tanıtılan Face ID, yine de kullanıcıları çok memnun etmiyor. Bazı durumlarda istendiği gib çalışmayan sistem, birçok kişinin iPhone X’u satığ iPhone 8 Plus’a geçmesine neden oluyor.

İlgili Video

Yüz tanıma için en ilginç video