reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone x yüz tanıma sistemi

iPhone X’in yüz tanıma sistemi ikizleri ayırt edebiliyor mu?

Apple‘ın ön sipariş üzerinden satışa çıkan akıllı telefonu iPhone X, Touch ID’nin yerini alan Face ID yüz tanıma sistemi ile geliyor. Peki bu sistem ikizleri ayırt edebiliyor mu?

TrueDepth kamera sistemi üzerine kurulan Face ID, Apple tarafından Touch ID sisteminden daha güvenli olarak nitelendiriliyor. Nokta projektörü, kızılötesi kamera ve ışık projektörü gibi detaylarla çalışan sistem, bugün yapılan demelere göre ikizleri ayırt etme konusunda sorun yaşıyor. Mashable tarafından yapılan demelerde telefonun ikizleri ayırt edemediği ve kilidi açtığı söyleniyor. Bu noktada birbirlerinden aile üyelerinin ayırt edemediği kadar benzeyen ikizlerde denenen Face ID, dünyanın geneli için olmasa da bazı insanlar açısından işe yaramayacak gibi görünüyor. Bu durumu Apple da kabul ediyor ve ikizi olan kişilere telefonlarını “parola” ile korumasını tavsiye ediyor.

Apple iPhone x yüz tanıma sistemi

iPhone X’in yüz tanıma sistemi en iyilerden

TrueDepth kamera altyapısı sayesinde yeni iPhone’daki yüz tanıma sistemi piyasadaki en kararlı sistem olarak görülüyor. Sırf bu teknoloji yüzünden telefonun üretiminde sorunlar yaşayan Apple, bu sorunlara rağmen sistemin kararlılığını düşürmek istemiyor. 999 dolarlık satış fiyatına rağmen büyük bir talep gören iPhoneX, tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Çerçevesiz bir OLED ekran kullanan telefon, gücünü ise A11 Bionic işlemciden alıyor.