reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone X Face ID

iPhone X’in yüz tanıma sistemi Face ID hangi durumlarda çalışmıyor?

Apple‘ın yeni akıllı telefonu iPhone X, en çok Face ID yüz tanıma sistemiyle konuşuluyor. Touch ID’nin yerini alan bu sistem, elbette bazı sınırlamalara sahip. Gelin bunlara birlikte bakalım.

Face ID, Apple’ın ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu bir teknoloji. Telefonun üst çıkıntısında yer alan TrueDepth kamera sistemiyle çalışan altyapı, Touch ID‘den daha güvenli olarak lanse ediliyor. Yüzünüze yansıttığı 30 binin üzerinde görünmez noktayı analiz ederek en ince detaylarıyla bir derinlik haritası oluşturan teknoloji, böylece kolay kolay geçilemiyor. Ancak bu gelişmiş yüz tanıma sisteminin de bazı sınırları bulunuyor.

İlk olarak sistem telefon yatay tutulduğu zaman yüzünüzü tanıyamıyor. Bunun için telefona girişin dikey konumda yapılması gerekiyor ve bu da çok sorun oluşturacak gibi durmuyor. İkinci olarak sistemin sizi belirleyebilmesi için mutlaka gözlerinizi, ağzınızı ve burnunuzu görmesi gerekiyor. Eğer bunlardan biri kapalı olursa sistem sizi tanımayıp telefonun kilidini açmıyor. Bu yüzden sistem bazı güneş gözlükleriyle çalışamıyor. Üçüncü olarak TrueDepth kamera sistemi güneş konusunda biraz hassas. Direkt olarak güneşe karşı (Kamera açısından) yüz tanıma yapılması gereken durumlarda sorunlar yaşabildiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.


Dördüncü ve en önemli noktalardan bir tanesi olarak yüz tanıma sistemi 13 yaş altındaki çocuklarda çalışmıyor. Beşinci değineceğimiz sınırlama ise ikizler. Geçtiğimiz günlerde gördüğümüz üzere Face ID birebir benzer ikizleri ayırt edemiyor. Altıncı olarak sadece tek bir yüzü tanıyabilen yani Touch ID’den farklı olarak sadece size özel olabilen sistem, ek olarak sadece gözlerinizi telefona çevirdiğiniz zaman kilit açma işlemi gerçekleştiriyor. Yani kilidi açmak için telefona bakmak şart gözüküyor.

iPhone X ile gelen Face ID genel olarak oldukça beğeniliyor

Tüm bu saydıklarımıza rağmen Face ID genel olarak oldukça beğenilen bir sistem. Touch ID’yi aratmayacak kadar iyi ve hızlı çalıştığı söylenen yüz tanıma teknolojisi, artık uzun vadeli şekilde Apple ekosistemini bir parçası konumunda bulunuyor.