reklamı kapat

POPÜLER

Apple iphone Face ID
Apple iphone Face ID
Apple iphone Face ID

Apple’ın Face ID yüz tanıma sistemi için her şeyi değiştirecek altyapı

16 Mayıs 2018

Teknoloji devi Apple‘ın yeni akıllı telefonu iPhone X, biliyorsunuz bünyesinde Face ID yüz tanıma sistemini barındırıyor. Henüz ilk jenerasyonda olan teknoloji, gelecekte cildin altını da görecek gibi duruyor.

iPhone X’daki Face ID sistemine biliyorsunuz telefonun çentiğinde yer alan TrueDepth kamera sistemi güç veriyor. Bu sistem bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü üç boyutlu olarak tarayabilen teknoloji, yüz tanıma konusunda en güvenli çözümü oluşturuyor. Ancak bu sürecin yüzde 100 güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Bazı kişilerin kardeşleri tarafından aşılabilen sistem, kaliteli maskelerle de kandırılabiliyor. İşte Apple bunu gelecekte kesinlikle geçilemez hale getirmek istiyor. Bunun arkasında da “damarlar” yer alıyor. Yeni ortaya çıkan bir patente göre şirket, Face ID’nin yüzdeki damaları belirleyebilmesi için çalışıyor. Herkes için farklı olan damarların kızılötesi temelli bir teknikle okunabileceği söyleniyor. Bu da maske ya da ikizler tarafında dahi geçilemeyecek bir yüz tanıma sistemine işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iphone Face ID

Apple’ın Face ID sistemi hem olumlu hem de olumsuz yorumlar alıyor

İşte bu yüzden şirket ekrana entegre parmak izi okuma teknolojisi de geliştiriyor. Gelecek modellerine hem ultrason temelli Touch ID hem de Face ID koyacağı söylenen firma, biyometrik güvenlik konusunda hep daha iyisini istiyor. Bu arada yeni Face ID sisteminin daha ufak bir çentikte karşımıza çıkma ihtimali de bulunuyor.

İlgili Video

Yüz tanıma için ilginç reklam

YORUMLAR