reklamı kapat

POPÜLER

Apple Android yüz tanıma android

Dev isimlerden telefonlardaki parmak izi teknolojisini tarihe gömebilecek önemli hamle

iPhone X, bünyesinde yüz tanıma teknolojisi taşıyor. Bu sistem Android dünyasında da yaygınlaşıyor. Yeni bir hamle ise sürecin iyice yaygın hale geleceğini gösteriyor.

Apple’ın hayatımıza iPhone X ile soktuğu TrueDepth kamera sistemi, bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen ve Face ID yüz tanıma teknolojisine güç veren sistem, bilindiği kadarıyla oldukça yüksek maliyet (Birim başı tam 60 dolar) çıkarıyor. Telefonun 999 dolarlık fiyatından da anlaşılan bu durum, Çin merkezli Android üreticileri oldukça zora sokuyor. Bu yüzden de güncel birçok Android akıllı telefonda “üç boyutlu” yüz tanıma kullanılmıyor. Ancak Mediatek, Megvi ve Himax bunu değiştirmeye kararlı görünüyor. Bir ortaklık kuran üç dev isim, Android akıllı telefonlara özel olarak sektörün ilk üç boyutlu yüz algılama yapabilen aktif stereo kamera sistemi için referans tasarım hazırlamış durumda. Bu gerçekten büyük önem arz ediyor çünkü oluşturulan sistemin maliyeti hatırı sayılır oranda düşüreceği söyleniyor. Sistem ile giriş için yüz tanıma yanında yüz ile banka ödemesi yapılması da hedefleniyor. Yani oluşturulan referans sistem Face ID kadar güvenli çalışıyor, fotoğraf ile geçilemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yüz tanıma yaygınlaşınca parmak izi sensörü ortadan kalkar mı?

Kısa vadede hayır, uzun vadede ise evet. Örneğin Samsung Galaxy S10 ailesine ekrana entegre parmak izi sensörü koymak istiyor. Apple ise bu konuda geri adım atmayacak gibi görünüyor. Biliyorsunuz sektörde firmalar Apple’ın yolunu izliyor. Bu açıdan da uzun vadede biyometrik giriş parmak değil yüz tarafında görünüyor.

İlgili Video