reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon yüz tanıma sistemi

Akıllı telefonların yüz tanıma sistemleri için yapılan testten şaşırtan sonuç

Apple’ın etkisiyle günümüzde satılan birçok akıllı telefon modelinde yüz tanıma sistemi yer alıyor. Peki bu sistemler ne kadar güvenli? Yapılan bir test cevabı veriyor.

Apple’ın ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu TrueDepth kamera sistemi, biliyorsunuz telefonun ön yüzünde yer alan çentikte bulunuyor. Bu teknoloji bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen ve Face ID yüz tanıma teknolojisine güç veren sistem, fotoğraf ve hatta maske ile geçilemeyen yüksek güvenlik sunuyor. Günümüzde üç boyutlu yüz tanıma özelliğini kullanan bazı Android akıllı telefonlar da bulunuyor. Ancak genel olarak yapay zeka temelli ve sadece ön kameraya dayalı sistemler kullanılıyor. İşte yapılan bir teste göre bu sistemlerin büyük çoğunluğu kişilerin yüksek kaliteli fotoğraflarıyla geçilebiliyor. Teste sokulan 110 akıllı telefonun 42 tanesinin fotoğraf ile kandırılabildiği bulunmuş. Yüz tanıma sistemi fotoğraf ile geçilebilen telefonlar arasında Asus Zenfone 5 Lite, Zenfone 5, General Mobile GM8, Huawei P20, P20 Lite, P20 Pro, Samsung Galaxy J8, A8, A8 Plus, Sony Xperia L2, XZ2, XZ2 Premium, XZ2 Compact ve Xiaomi Mi A2 modeller yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon modellerinin güvenli üç boyutlu yüz tanıma sistemleri kullanması gerekiyor

Testten Alcatel 3V, Honor 10, HTC U12 Plus, Huawei Mate 20 ailesi, OnePlus 5T, OnePlus 6, ve Samsung’un 2018 amiral gemisi modelleri ise sorunsuz olarak geçiyor. Yani bu modellerin yüz tanıma sistemi yüksek kaliteli fotoğraf ile geçilemiyor.

İlginizi Çekebilir

Face ID’ye yönelik ilginç reklam