reklamı kapat

POPÜLER

yüz tanıma Android akıllı telefon

Öne çıkan Android akıllı telefonların yüz tanıma sistemi ne kadar güvenli?

Apple iPhone X’dan sonra Android akıllı telefonlarda yüz tanıma sistemlerinin kullanımı artış gösterdi. Peki öne çıkan modeller üzerinden kullanılan bu sistemler ne kadar güvenli?

Apple iPhone X, ön yüzündeki çentikte TrueDepth kamera sistemini barındırıyor. Bu sistem bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü ve ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen sistem, üç boyutlu algılama yapısıyla oldukça güvenli bir seçenek oluşturuyor. Fotoğraf ya da özel hazırlanan üç boyutlu maskeler / maketler ile geçilemeyen sistem, bu açıdan mobil ödeme için dahi kullanılabiliyor. Peki durum Android tarafından nasıl? İşte bunun cevabını Forbes veriyor. Üç boyutlu yazıcıyla hazırlanan gerçekçi bir kafa maketi ile yapılan teste, iPhone X ile beraber LG G7 ThinQ, Samsung S9, Samsung Note 8 ve OnePlus 6 modelleri sokuluyor. Sonuçta ise iPhone X hariç tüm modellerin maket yüz ile kandırılabildiği / kilitlerin açılabildiği belirtiliyor. Bu da elbette kötü görünüyor. Bu modeller özelinde yüz tanıma sistemine çok da güvenmemek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android tarafındaki her üç boyutlu yüz tanıma sistemi aynı kararlılıkta çalışmıyor

Firmaların donanım yanında yazılım tarafında da özelleştirmeleri bulunuyor. Bu açıdan üç boyutlu yüz tanıma sistemleri için ciddi çalışmalar gerekiyor. Apple’ın TrueDepth  üzerinde çok uzun zamandır çalıştığı biliniyor. Diğer birçok firma ise bu donanımın barındığı çentiği boş yere kullanarak, kullanıcıların oldukça canını sıkıyor. Çentiğe gerçekten yüz tanıma koyan birçok firmanın ise istenilen seviyeden uzakta olduğu görünüyor. Ancak yine de üç boyutlu olarak güvenli tarama yapan Android telefonlar da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir