reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 20 Pro

Huawei’nin “duygulara dokunan” gizemli projesi ortaya çıktı [Video]

Huawei Mate 20 Pro ile hazırlanan özel proje kendini gösterdi. Huawei, Facing Emotions verdiği yeni uygulama ile görme engellilerin karşılarındaki kişilerin duygularını “görebilmesini” sağlıyor.

Geçtiğimiz hafta, Huawei Mate 20 Pro ile yeni bir proje duyuracağını açıklayan Çinli üretici, bu projesini ortaya çıkardı. Görme engelli kişiler için geliştirilen Facing Emotions adlı uygulamayı tanıtan Huawei, bu sayede kullanıcıların konuştukları insanların yüzlerindeki duyguları anlamasını sağlıyor. Yedi evrensel insani duyguyu algılayarak yedi farklı ses tonuna çeviren bu uygulama gücünü Huawei Mate 20 Pro‘nun yapay zeka destekli kamerasından alıyor. Uygulama aynı zamanda herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymaksızın çalışabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelişmiş yapay zeka desteği

Uygulama yüz ifadesini algılayabilen bir yapay zeka ile donatılmış durumda. Bu sayede karşıdaki kişinin şaşkın mı, mutlu mu ya da farklı bir duygu halinde mi olduğunu kamera vasıtasıyla algılayabiliyor. Kişinin yüzünü tarayarak duyguyu algıladıktan sonra bu duyguya atanmış olan özel sesle kullanıcıyı uyarıyor. Projenin geliştirilme amacı olarak görme engellilerin gerçek dünyada deneyimlediği bir soruna teknoloji yardımıyla çözüm bulma olduğu kaydediliyor. Yedi farklı duygu için geliştirilen yedi sesin Görünmez Sergi gibi önemli sanat projelerine imza atmış olan görme engelli besteci Tomasz Bilecki tarafından hazırlandığını da belirtelim.

Bunun yanı sıra uygulamanın görme engelli bireyler tarafından rahat bir şekilde kullanılabilmesi için geliştirilen özel tutucu da ödüllü tasarımcı Janek Kochanski imzası taşıyor. Huawei tarafından hazırlanan tanıtım videosuna haberin üzerinden erişebilirsiniz. Sadece Huawei Mate 20 Pro ile çalışan uygulamayı Google Play Store’dan indirebilirsiniz.