reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

Güncellemeyle sınırlandırılacak işlevsel WhatsApp özelliği

Hindistan’daki linç olaylarından sonra WhatsApp esasen hayatı kolaylaştıran özelliklerinden birini tüm kullanıcılar için sınırlandırıyor.

Advertisement

2018 WhatsApp için çok da parlak geçmedi. Popüler mesajlaşma servisi, Hindistan’da gerçekleşen linçlerle gündemdeydi. Olayları kısaca hatırlatmak gerekirse, WhatsApp’ın en çok kullanıldığı ülkelerden bir olan Hindistan’da ciddi bir sahte haber dağıtım problemi bulunuyordu. Çeşitli kullanıcıların çocuk kaçırıcısı, tacizcisi ya da hırsız gibi yaftalanmasının ardından bu bilgilerin çok hızlı bir şekilde dağıtılması sonucu 20’den fazla linç vakası görüldü. Büyük bir sorun haline gelen bu durum için önlem almaya çalışan WhatsApp, o önlemlerinden birini ise şimdi tüm kullanıcılara dağıtıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mesaj iletim sınırı

Platformda mesaj iletme diye bir özellik yer alıyor. Bu özellik sayesinde size başka bir konuşma penceresinden gelen mesajı aynı anda 20 farklı kullanıcıya kadar iletebiliyordunuz. Bu da tabii iletilen mesajın yayılımını hızlandırıyor. Hindistan gibi ülkelerde sahte haber dağıtımı için ciddi bir araca dönüşen özelliğe ise sınır geliyor. Dağıtılmaya başlandığı belirtilen güncelleme ile artık maksimum 5 kişiye kadar mesaj iletme durumu gerçekleşecek. Platform bu şekilde tamamen önleyemese de sahte haber dağıtımını daha güç hale getirmeye çalışıyor. Başta sadece Hindistan’da olan bu özellik henüz tüm kullanıcılara dağıtılmış değil. Ancak yeni güncellemelerle gelecektir.

İlginizi çekebilir

Platformun hızlı alıntılama özelliği