reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp’tan ölümcül linç olaylarını engellemek için yerel önlem

Hindistan’da ölümle sonuçlanan linç olayları yüzünden baskı altında olan WhatsApp, mecburi bir hizmetle bunu önlemek için yeni bir adım atıyor.

WhatsApp‘ın en çok kullanıldığı ülkelerden biri olan Hindistan’da uygulama amacından ne yazık ki sapmış durumda. Popüler mesajlaşma uygulaması kullanılarak ülkede 20’nin üzerinde linç gerçekleştirildi. Olayları kısaca hatırlatmak gerekirse, mesajlaşma uygulamasında kalabalık gruplar arasında hızlı yayılan sahte haberlerle çeşitli kullanıcıların çocuk kaçırıcısı, tacizcisi ya da hırsız gibi yaftalanmasının ardından; hızlı yayılan bu bilgiyle beraber kalabalık gruplar bilginin doğruluğunu sorgulamadan linç girişiminde bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda ölümle sonuçlanan linç olayında tutuklamalara başlayan polis ve takibinde hükümet popüler mesajlaşma uygulamasını suçlayıcı açıklamalarda bulunmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerel ekip

Bu olayların hararetiyle beraber sahte mesajların yayılımını en azından yavaşlatacak bir takım yenilikler getiren uygulama, şimdilerde ise ülkede yerel bir ekip kurmaya hazırlanıyor. Sahte haber dağılımını inceleyecek olan ekibin amacı ise elbette bunu engelleyebilmek. Öte yandan hükümet ise yerel ekibin tam olarak beklentilerini karşılamadığından şikayetçi. Zira Hindistan hükümeti, bu mesajların ana çıkış noktasını da bilmek istiyor. Yani bu mesajları ilk yayan isimleri öğrenmek istiyor. Uygulama ise elbette bu talebi reddetmiş durumda. Çünkü kullanıcı mahremiyetine ilişkin prensipleriyle ters düşüyor. Firmanın konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Aile içi konuşmalardan iş konuşmalarına kadar tüm hassas konuları paylaşma konusunda kullanıcılar uygulamaya güveniyor. Polisler de uygulamayı soruşturma ve suç bildirimleri için kullanacak. Uygulamanın gizliliğini ‘esnetmek’ temel prensibiyle çelişiyor. Ayrıca durum suistimallere de kapı açıyor. Bizim odak noktamız uygulamayı geliştirmek ve diğerleriyle beraber çalışıp insanların güvende tutulması için yardımcı olmak.” Firma, linç olaylarının son bulması için uygulamanın, hükümetin ve en önemlisi vatandaşların birlikte çalışması gerektiğinin altını çiziyor.