reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp erişim engeli tehlikesiyle karşı karşıya

Dünyanın en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp yoğun kullanıldığı ülkelerden birinde, Hindistan’da erişim engeliyle karşı karşıya kalabilir.

Kısa bir süre önce WhatsApp’ın Hindistan‘daki yeni baş belası gün yüzüne çıkmıştı. Ülkede büyük bir çoğunluğun kullandığı uygulama sahte haberlerin yayılması için aracı olarak kullanılıyor. Kalabalık gruplarda paylaşılan sahte haberlerde suçsuz insanlar hırsız, istismarcı veya tecavüzcü olarak lanse ediliyor. Bu haberin hızla yayılmasının ardından galeyana gelen halk suçsuz insanları linç ediyor. Şimdiye kadar bu tarzda pek çok olay yaşandı ve hayatını kaybedenler oldu. Hindistan hükümeti ise bu sahte haberlerin kaynağını bulmak ve yayılmasını engellemek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp giderek büyüyen problemi çözebilmek için yerel bir ekip oluşturdu. Sahte haberlerin yayılmasını engellemeyi amaçlayan ekip henüz etkili bir çalışma ortaya koyamadı. Sorun devam ederken Hindistan hükümeti sahte haberlerin yayılmasına neden olan kaynakların açıklanmasını istiyor. Uygulama ise kişisel bilgilerin gizlilik sebebiyle bu bilgileri paylaşmıyor. WhatsApp’ın bu tavrı devam ederse ülkedeki linçleri durdurmak amacıyla uygulamaya erişimin engellenmesi söz konusu olabilir. Üstelik bu engel durumu sadece mesajlaşma uygulamasını değil, onu satın alan Facebook‘u da kapsayacak gibi görünüyor. Popüler uygulamanın bu sorundan nasıl kurtulacağı ise büyük merak konusu.