reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp’ın “sahte bilgilerin” önüne geçecek yeni özelliği yayında

WhatsApp, uygulama içinde dağıtılan sahte bilgilere karşı ilginç yöntemler almaya devam ediyor. Onlardan biri platformdaki yerini aldı.

Advertisement

En popüler mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, kalabalık grup konuşmaları ve iletişimin kolaylığı sayesinde kısa sürede viral olan mesajlara da ev sahipliği yapıyor. Ancak bu viral mesajlar genellikle yanlış bilgi içerebiliyor. Hindistan’daki ölümlü olaylar göz önüne alındığında bu yanlış bilgi yayımı korkutucu sonuçlar doğurabiliyor. Platform bunun önüne geçmek için bazı yeni özellikleri geliştirirken bazı özellikleri de bünyesine dahil eti. “Paylaştıklarınız hakkında düşünceli olun” başlığıyla yayınlanan yeni resmi blog postunda gelen özelliği anlatıyor. Yeni özellik size yazılan mesajın gerçekten arkadaşınız tarafından mı yazıldığını yoksa başka birinden mi alındığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İletilen mesajlar

Bu içeriğin birebir ve grup sohbetlerini izlemeyi daha kolaylaştıracağını belirten mesajlaşma uygulaması, özelliğe sahip olmak için en güncel sürümün indirilmesi gerektiğini de not düşüyor. Platform bu sayede, çocuk istismarı, çocuk kaçırmaları gibi Hindistan’da büyük tehlike yaratan viral mesaj sorununu bir nebze çözmek istiyor. Paylaşılan blog postunda “İletilen mesajları paylaşmadan önce dikkatlice düşünmenizi öneririz.” mesajı da bu sorunu işaret ediyor. Ayrıca bir mesajın spam olarak bildirilebileceğini de hatırlatıyor. Yeni özellikle beraber kopyalanıp size iletilen mesajların üzerinde bu içeriğin size mesajı yazan kişi tarafından yazılmadığını işaret eden “Yönlendirilmiş ileti” etiketi bulunuyor. Resmi blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.