reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

Öldüren WhatsApp mesajlarından sonra platforma yeni özellik

WhatsApp, platform içinde dağılan ve ölümle sonuçlanan olaylara sebep olan “sahte haberlerin” yayılmasını engellemek için yeni özelliğini test ediyor.

Hindistan’da son birkaç haftadır WhatsApp’ın başrolde olduğu korkutucu olaylar meydana geliyor. Popüler çevrim içi platform, ülkenin en çok kullandığı mesajlaşma uygulaması olarak biliniyor. Hindistan’da uygulamayı aylık olarak aktif bir şekilde kullanan 200 milyon kullanıcı bulunuyor. Haliyle platformun en büyük pazarlarından birini de Hindistan oluştururken, orada yaşanan son olaylar yeni özellik için platformu harekete geçiriyor. Geçtiğimiz haftalar içinde Hindistan’da, WhatsApp’ta yayılan sahte haberler yüzünden 29 kişi öldürüldü. Mesajlarda kişilerin tacizci, hırsız ya da çocuk tacizcisi gibi gösterildiği haberlerin platformda yayılması üzerine çıkan bu olayların ardından harekete geçen şirket yeni özelliğini test ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp

“Şüpheli site”

Uygulamanın 2.18.204 numaralı Android beta versiyonunda WABetaInfo tarafından keşfedilen bu özellik şüpheli adresleri belirleyerek bu URL’yi alan kullanıcıyı uyarıyor. Mesaj geldiğinde kırmızı uyarı sembolüyle bu sitenin güvenilir olmadığını belirten platform, eğer kullanıcı inatla o linke tıklarsa ayrıca bir panel açarak ikinci kez kullanıcıyı bu URL’nin güvenilir olmadığı konusunda uyarıyor. Tabii kullanıcıların tüm uyarılara rağmen bu URL’yi açma opsiyonu da bulunuyor. Şimdilik bu versiyonda kullanıcılar bu siteleri platforma şikayet edemiyor. Ancak uygulamanın bu tehlikeli ve sahte içerik barındıran URL’leri algılayamama durumu için bir “şikayet” alternatifi üzerinde çalıştığı belirtiliyor.