reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Elon Musk
Elon Musk
Elon Musk

İşte Elon Musk’ın çocukları kurtarmak için yaptırdığı denizaltı [Video]

Elon Musk şu an Tayland’da meydana gelen mağara faciasına yarım etmek için çalışmalar yürütüyor. Dün bunun için bir çocuk boyunda denizaltı üreteceklerini açıklayan CEO, elini çabuk tutmuş gibi görünüyor.

Advertisement

Biliyorsunuz Tayland‘da yaşları 11 ile 16 arasında değişen 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran’da girişi yağmur nedeniyle kapanan mağarada mahsur kaldı. 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunan çocuklardan, halen ancak 4’ü kurtarılabildi. İşte bu sürece yardımcı olmak isteyen Elon Musk, SpaceX ve Boring Company mühendislerini yardım için Tayland’a göndermişti. Daha sonra ekibiyle birlikte bir çözüm bulan Musk, çocuk boyutunda ufak bir denizaltı üreteceklerini açıkladı. İşte çılgın girişimci bunu gerçeğe dönüştürdü ve denizaltının havuz testlerine bile başlandı. Bunun için Falcon roketlerin sıvı oksijen transfer tüpünü gövde olarak kullanan Musk ve ekibi, başarılı bir sonuç almış gibi görünüyor. Bu denizaltının iki dalgıç tarafından taşınabileceğini belirtilirken, inanılmaz sağlam tüplerin dar alanlardan da rahatlıkla geçebileceği söyleniyor. Daha önce belirtilen aksine yetişkin bir insanı da taşıyabilecek boyutta olan denizaltı tüpü, toplam 40 kg ağırlığa sahip. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk sürece büyük önem veriyor

Bahsedilen denizaltı modelini dediği gibi 8 saat civarında üreten Musk, Tayland yolculuğunun ise 17 saat süreceğini belirtiyor. Musk, geliştirdikleri denizaltının çocukların kurtarılması için işe yaraması umuyor. Ünlü CEO eğer şimdi olmazsa da belki benzer durumlara karşı gelecekte işe yarar diyor.

Video