reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram için geç kalınmış yeni özellik

Facebook’un hem kendi hem de WhatsApp üzerinde sunduğu bir servis nihayet Instagram için de platformdaki yerini almaya hazırlanıyor.

WhatsApp, Facebook, Twitter ve hatta Instagram internet çağının yeni “haber dağıtım” alanlarına dönüşmüş durumda. Ancak bu sosyal ağlar hızlı haber dağılımını beraberinde getirirken, kontrolsüz bir “sahte haber” problemi doğuruyor. Genellikle insanların sinir uçlarına dokunacak, kısa sürede viral olup dağılacak sahte haberler yaratılarak platformlarda test ediliyor. Bu konuda en çok zarar verenlerden biri WhatsApp. Sahte haberlerin yayılımı Hindistan’da linçle sonuçlanmıştı. Facebook’un bu alandaki baskınlığı ise onu daha sorumlu olmaya itiyor. Platform 42 farklı dilde 52 “haber doğrulayıcı” ile çalışıyor. Şimdi bu program Instagram için sunulmaya hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram sahte haberlere savaş açıyor

Söz konusu yeni uygulama şimdilik sadece Amerika içinde sunulmuş durumda. Facebook platforma kullanıcıların sahte/yalan olduğuna inandığı gönderileri şikayet etmek için bir opsiyon ekliyor. Bu özellik aslında Instagram’ın kendi içinde de ne kadar değiştiğini gösteriyor. Fotoğraf paylaşım uygulaması son dönemlerde haber, magazin ve benzeri kuruluşlar tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Resmi kurumların yanı sıra bu işlerle ilgilenen amatör hesaplar da bulunuyor. Bu sebeple bu özellik mevcut paylaşım dinamiklerinde Instagram için kaçınılmaz hale geliyor. Facebook teknik olarak hiçbir platformunda doğrudan bu içeriğin paylaşımını “yasaklamıyor“. Ancak dağılımını olabildiğince kısıtlamaya çalışıyor. Söz konusu özelliğin Amerika dışındaki diğer kullanıcılar için ne zaman aktif hale getirileceği ise ne yazık ki şimdilik bilinmiyor.

İlginizi çekebilir

Twitter’ın “gönderi için bildirimleri aç” özelliği