reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram hesabına sahte takipçi ve beğeni alanlara kötü haber

Sahte takipçi ve beğeni satın alımı pek çok kullanıcıyı “internet ünlüsü” haline getirmiş durumda. Instagram bir kez daha bu sahte etkileşime savaş açıyor.

Instagram gibi platformlarda “sosyal medya fenomeni” unvanını taşıyan her kullanıcı ne yazık ki organik büyümeye sahip değil. Beğeni veya takipçi satın alan kullanıcılar, kısa sürede büyüttükleri hesapları bir pazarlama alanına hızla çevirebiliyor. Instagram ise bir kez daha sahte takipçi ve beğeni alan hesaplara savaş açıyor. Topluluk Kuralları çerçevesinde platform daha fazla beğeni, takipçi ya da etkileşim almak için üçüncü parti uygulamaları kullanan hesapların beğenilerini ve takipçilerini kural ihlali gerekçesiyle platformdan sileceğini açıkladı. Platform içinde kapsamlı bir temizlik başlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram

Instagram makine öğrenimli sistem kullanıyor

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması, bu tarz servisleri kullanan hesapları tespit etmek için makine öğrenimli bir sistemden faydalandığını da açıkladı. Bu sistemle beraber gelen beğeni, takip ve yorumlar da otomatik olarak kaldırılacak. Üçüncü parti uygulama kullanılarak popülerliğini artıran hesapların tespit edilmesi halinde platform bu hesaplara beğenilerinin kaldırıldığı konusunda bildirim de geçecek. Ayrıca bu hesapların şifrelerini değiştirmeleri gerektiği konusunda da yönlendirileceği belirtiliyor. Bu da üçüncü parti uygulamaların kullanıcının şifresini ele geçirmesi durumunda yaşanabileceklere karşı alınmış bir önlem.

Geçmişte de sahte takipçileri silen platform bugüne kadar sahte beğenilere karşı bir adım atmamıştı. Silinen beğenilerin ardından takip ettiğiniz bazı fenomenlerin aslında o kadar da “fenomen” olmadığını görebilirsiniz. Platformun yayınladığı resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Platformda Hikayeler özelliğine gelen SoundCloud desteği