reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp’ın sahte haber yayılımını yavaşlatan hamlesi

En fazla kullanılan mesajlaşma uygulamalarının başında gelen WhatsApp sahte haberlerin yayılmasına engel olmak için attığı adımla amacına yaklaşmış gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi sosyal medyanın en büyük problemlerinden biri sahte haberlerin hızla yayılıyor olması. Bu konuda en büyük sorunu Facebook yaşamıştı. Fakat yakın zamanda sahte haberlerin yayılmasıyla ilgili örnekleri İstanbul depreminden sonra gördük. Gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan haberler halkta korku yaratıyor veya onları yanlış yönlendirmeyi amaçlıyor. Büyük firmalar da bu haberlerin yayılmasına engel olmak için büyük çaba harcıyor. WhatsApp da aynı amaç doğrultusunda uygulama içinde önemli bir değişiklik yapmıştı. Önceden bir mesajı ufak bir dokunuşla 256 gruba birden göndermek mümkün oluyordu. Fakat bu özellik sahte haberlerin hızla yayılmasına da vesile oluyordu. Bunu fark eden WhatsApp yetkilileri sayıyı sınırlandırmış ve beşe düşürmüştü. Yapılan bu değişikliğin etkileri ufak ufak görülmeye başlandı.

WhatsApp’ın etkili hamlesi

Yapılan yeni araştırmaya göre WhatsApp’ın yaptığı sınırlamanın ardından uygulama üzerinden sahte haberlerin yayılma hızı azaldı. Araştırma sahte haberlerin yüzde 80’inin iki gün sonra yayılması durdu. Yüzde 20’si ise yayılmaya devam etti. Bu oranın yapılan değişiklikten önce çok yüksek olduğu ifade ediliyor. Elbette bu yapılan değişiklik yalan yanlış haberlerin yayılmasının önüne tamamen geçemiyor. Yine de platform açısından oldukça olumlu bir hamle olarak görülüyor. İlerleyen zamanlarda bu alanda farklı adımların atılacağını ve yayılımın iyice azaltılacağını tahmin ediyoruz.

İlginizi çekebilir

Google’ın en yeni uygulaması