reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

Hindistan’ı karıştıran korkutucu WhatsApp linçleri büyüyor

Hindistan’da WhatsApp kullanıcılarının sebep olduğu ölümlü olaylar sonrası polis kuvvetleri de harekete geçti.

Popüler mesajlaşma servisi WhatsApp, bir süredir Hindistan’da yaşanan olaylar yüzünden ciddi sıkıntılar yaşıyor. Hindistan, platformun varlığını sürdürdüğü en büyük pazarlar arasında yer alıyor ve ülkede mesajlaşma uygulamasının kullanımı en üst noktada denilebilir. Yaşanan son olaylar ise platform aracılığıyla yayılan sahte haberler yüzünden gerçekleşiyor. Hindistan’da son iki ayda 20’den fazla kişi linç edildi. Linçlerin sebebi ise platformda yayılan sahte çocuk kaçırma haberleri. Ülke ise bu olaylardan platformu sorumlu tuttuğunu açıklamıştı. 2.000 kişilik kalabalık bir grup tarafından linç edilerek öldürülen 27 yaşındaki Mohammad Azam davasında polis güçleri tutuklamalara başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

25 kişi tutukllandı

Azam, 2 arkadaşıyla beraber 2 bin kişi tarafından linç edildi. Polis mesajlaşma servisi ile yayılan dedikodular yüzünden öldürülen adamın cinayeti sonrası ise sadece 25 kişiyi tutuklayabildi. Polis, Azam’ın arkadaşlarıyla beraber yaptığı bir ziyaret sonrası dönüş yolunda bölge çocuklarına çikolata ikram ettiğini kaydediyor. Küçük çocuklardan birinin ağlaması üzerine bölgedeki yetişkinler Azam’ı “çocuk kaçırıcısı” olarak etiketliyor ve bu bilgi mesajlaşma uygulaması üzerinden hızla yayılıyor. Yakınlardaki köylerde yer alan kullanıcıların mesajlaşma uygulaması aracılığıyla uyarılması ardından arabanın yolu kalabalık bir grup tarafından kesiliyor. 3 polisin linç girişimini durdurmaya çalışırken yaralandığı da kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Platform ise durumu hayli ciddiye alıyor. Son olarak yeni eklediği “İletilmiş mesaj” özelliği ile gönderilen mesajın güvenilirliğini sorgulatmaya çalışan platformun daha etkili bir başka özellik üzerine çalıştığı da belirtiliyor.