reklamı kapat

POPÜLER

Türk Telekom limitsiz internet

Kotasız internet almadan önce bilmeniz gereken en önemli şey

Türk Telekom, kotasız internet fiyatlarını açıkladı. Ancak 4 Mbps‘ye kadar düşen limitsiz internet paketlerinden birini seçmeden önce bilmeniz gereken önemli bir şey var.

Bildiğiniz gibi 1 Ocak’tan itibaren kotasız internet ya da bir başka deyişle limitsiz internet dönemi başlıyor. Halihazırda bu servisi sunan hizmetlerin bulunmasının yanı sıra tüm internet sağlayıcıları artık kotasız internet dönemine geçiş yapacak. Bu durum ışığında Türk Telekom da kendi sitesi üzerinden yeni fiyatlandırmasını duyurdu. Fiyatlandırmada başlangıç paketinin 4 Mbps’ye kadar hız verdiği görünüyor. Buradan ulaşabileceğiniz fiyatlandırma listesinde 4 Mbps‘lik hız için ilk 12 ay 59,90 TL ücret belirlenirken ikinci 12 ayda da kullanıcılar 69,90 TL ödeyecek. Paket hızları 6 Mbps, 8 Mbps, 16 Mbps… diye devam ediyor. 100 Mbps‘ye kadar hız tanıyan limitsiz paket ise ilk 12 ay 336,90 TL, takip eden ikinci 12 ay ise 346,90 TL fiyatla öne çıkıyor. Fiyatlandırma konusunda hoşnutsuzluklar baş gösterirken, internet hızları konusunda bir fikir vermesi için “Nedir yani 4 Mbps?” diye düşünen kullanıcılarla önemli bir iki detay paylaşmak istedik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4 Mbps, 6 Mbps ve 8 Mbps ile neler yapılabilir?

Öncelikle yeni paketlerden birini alacaksanız ve hangi hızı seçmeniz gerektiğini bilemiyorsanız, birazdan yazacağımız bilgiler size kılavuzluk edebilir. Aynı zamanda ödediğini internet hızının karşılığında alabileceğiniz maksimum hizmetin ne olacağı konusunda da bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle 4 Mbps hızdan başlayalım. İlk 12 ayda 59,90 TL’lik fiyatla satışa sunulan bu hızın “4 Mbps’ye kadar” olduğunu belirtelim. Yani bu alabileceğiniz maksimum hız. Ancak şimdi yapacağımız hesapları sabit 4 Mbps hız alıyormuşsunuz gibi yazacağız. 4 Mbps hızda 870 MB‘lık dosyanın inmesi yaklaşık 30 dakika sürüyor. Bu da yaklaşık olarak 1 saatlik 720p bir YouTube videosuna denk geliyor. 1080p izlemek istiyorsanız 1.620 MB‘a denk geliyor bu da yaklaşık 56 dakika sürüyor. Netflix üzerinden açıklama gerekirse, Netflix’te HD video izlemek saat başına 3 GB’a kadar tüketim sağlayabiliyor. 4 Mbps hızda 3 GB demek 1 saat 47 dakika indirme süresi anlamına geliyor. Bir de işe oyun cephesinden bakalım. Diyelim ki Red Dead Redemption 2‘yi kutulu değil de dijital aldınız. Bunu 4 Mbps’de indirmek ne kadar sürecek dersiniz? İndirme boyutu 88,57 GB olan oyunu indirmeniz tamı tamına 52 saat 50 dakika sürecek demektir.

İşler 6 Mbps‘ye azıcık daha iyileşiyor. 870 MB‘ı yaklaşık 20 dakikada indiren hız, 1620 MB‘ı 37 dakikada indirebiliyor. 3 GB için beklenilmesi gereken süre 1 saat 11 dakikayı bulurken, Red Dead Redemption 2‘yi indirmek 35 saat 13 dakika sürüyor. 8 Mbps’de bu değerler sırasıyla 15 dakika, 28 dakika, 53 dakika ve 26 saat 24 dakika olarak değişiyor. Yani 8 Mbps hızı tercih ederseniz Red Dead Redemption 2’yi neredeyse bir günde indirebiliyorsunuz.

Ne yazık ki bu hızlar “başlangıç” hızı olmak için bize göre hayli düşük. Limitsiz internet için seçim yaparken multimedya tüketiminizi iyi hesap etmeniz gerektiğinin altını çizelim.

İlginizi çekebilir

PayPal hesabından otomatik para çeken zararlı Android yazılımı