reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’nin en pahalı ve fiyat performans oranı en düşük internet tarifeleri

Türkiye’nin en pahalı ve fiyat performans oranı en düşük internet tarifeleri

Türkiye’nin en pahalı ve fiyat performans oranı en düşük internet tarifelerini bir araya getirdik. Bazı rakamlar sizi oldukça şaşırtabilir.

Advertisement

Türkiye’de internet hizmeti herkesin bildiği üzere genel olarak pahalı. Bazı istisnalar haricinde çoğu kişi düşük bağlantı hızlarına yüksek rakamlar vermek zorunda kalıyor.

Bu durum elbette sadece Türkiye’de değil, yurt dışındaki bazı ülkelerde de bu şekilde. Hatta dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi internetin çok pahalı olduğu ya da şaşırtıcı şekilde hiç olmadığı bölgeler bulunuyor.

Elon Musk, sırf bu durum nedeniyle sahibi olduğu SpaceX uzay şirketi ile Starlink isimli uzaydan internet ağı kuruyor. Binlerce uydundan oluşacak bu sistem ile dünyanın her yerine uzaydan yüksek hızlı internet sağlanması hedefleniyor. Bu sistemi şu an aktif olarak kullanan çok sayıda kullanıcı bulunuyor.

Tekrardan Türkiye’ye döndüğümüz ve Türkiye’nin şirketler değil evlere yani son kullanıcıya yönelik en pahalı ve fiyat performans oranı en düşük internet tarifelerine baktığımız zaman liderliği Turkcell Superbox hizmetinin aldığını görüyoruz.

Turkcell Superbox, düzgün altyapısı olmayan bölgeleri mobil ağlar üzerinden kablosuz şekilde internete bağlamak için kurulmuş bir sistem. Superbox, kısa süre önceye kadar 21 Mbps “limitsiz” interneti aylık 200 TL‘ye sunuyordu. Ancak bu böyle kalmadı ve son güncelleme ile pakete Türkiye tarihine geçen bir düzenleme yapıldı.

Şu an Superbox hizmeti 15 Mbps limitsiz interneti kişilere aylık tam 600 TL‘ye sunuyor. Yani eskiye oranla hız düşürüldü, fiyat ise inanılmaz oranda artırıldı. 24 ay taahhüt karşılığında elde edilebilen bu pakette, SIM kart destekli Huawei modem de sizin olmuyor. Paketi kapatırken bu modemi Turkcell’e geri vermeniz gerekiyor.

Ayrıca bu pakette 600 TL karşılığında verilen 15 Mbps hız da garanti edilmiyor. Turkcell, Superbox için 3-4 Mbps hızı normal kabul ediyor. Çalışma mantığı altyapıdan bağımsızlık olan Superbox paketinin satın alınan adres dışında kullanılması da istenmiyor. Böyle bir durumda düşük hız sorunları incelemeye alınmıyor.

15 Mbps limitsiz Turkcell Superbox paketi, şu an Türkiye’nin açık ara fiyat performans oranı en düşük internet tarifesi olarak karşımıza çıkıyor.

Turkcell Superbox için başka paketler de var. 4.5G hızında 100 GB kotalı Superbox paketi için ayda 170 TL, 200 GB kotalı paket için ayda 230 TL, 300 GB kotalı paket içinse ayda tam 280 TL fiyat belirlenmiş durumda.

Turkcell Superbox’ın Türkiye’deki direkt rakibi Vodafone Redbox ise aylık limitsiz 4.5G “limitsiz” interneti 24 ay taahhüt ile ilk 12 ay için 160 TL, sonrası içinse 180 TL‘ye sunuyor. Redbox 4.5G “200 GB” kotalı interneti ise 24 ay taahhüt ile ilk 12 ay için 120 TL, sonrası içinse 140 TL‘ye sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’nin fiyat performans oranı en düşük internet tarifesi böyleydi. Peki en pahalısı?

Türkiye’nin şirketler değil evlere yani son kullanıcıya yönelik en pahalı internetinin arkasında da Turkcell yer alıyor. Turkcell, Türkiye’de tam 10 Gbps hızında bir paketin satışını yapıyor.

Turkcell’in fiber internette hız gösterisi olarak tanıttığı bu sadece destekli bölgelerde evlere gelebilen paket, 24 ay taahhüt kapsamında ayda tam 8 bin TL‘lik bir fiyata sahip. Limitsiz paketin normal fiyatı ise aylık 10 bin TL olarak açıklanıyor.

Bu pakette 10 Gbps hızında indirme sunuluyor ancak upload hızı 50 Mbps seviyesinde yer alıyor. Firmaya göre 10 Gbps internet bağlantısıyla 20 GB Blu-Ray filmi 19 saniye, 15 şarkılık bir müzik albümünü 0,2 saniye ve 1 GB dosyayı ise 0,8 saniye gibi kısa süre içinde indirilebiliyor.

Turkcell’in 1.000 Mbps fiber paketi de Türkiye’nin en pahalıları arasında yer alıyor. Limitsiz bu paketin 24 ay taahhüt kapsamında aylık 999 TL‘lik bir fiyatı bulunuyor. Bu paketin normal fiyatı ise 5 bin TL olarak görünüyor. 1.000 Mbps hızın upload hızı ise 20 Mbps seviyesinde.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin