reklamı kapat

POPÜLER

YouTube Rewind 2018

YouTube’un en çok nefret edilen videosu

YouTube Rewind 2018, gerçekten de yapılması çok zor bir şeyi yaparak tüm YouTube topluluğunu bir araya getirip, Justin Bieber’ın Baby klibinden bile daha az sevilmeyi başardı.

YouTube Rewind 2018, yayınlandığı andan bu yana topluluk tarafından ciddi eleştirilere maruz kalıyor. Yılın en önemli olaylarını Rewind’a eklemeyen YouTube’un reklamcıları memnun etmek için olabildiğince sade ve kendinden uzak bir videoya imza attığı düşünülüyor. Üstelik bunları yaparken videoda bir de “Yorumları ekleyelim” gibi bir sahne alıyor. Ancak geçmişte yapılan herhangi bir eleştirinin yer verilmediği gibi platformun yine bildiğini okuduğu görünüyor. Hal böyle olunca kolektif bir “beğenmeme” yağmuruna tutulmaları şaşılacak durum değil. İlk 24 saatte en çok nefret edilen YouTube videoları listesindeki yerini alan Rewind 2018, 11 milyon beğenmeme sınırını geçerek Justin Bieber’ın 9,6 milyon “dislike” alan Baby klibini geride bırakıyor. Bieber’dan o dönem ne kadar nefret edildiği düşünülünce bu rekorun kırılmış olması bile platforma bir mesaj veriyor olmalı. Çünkü listenin üçüncü sırasında yer alan Jake Paul’un It’s Everyday Bro videosunun sahip olduğu 4 milyon “dislike” bu sayıların yanında hayli iyi görünüyuor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11 milyonun üzerinde “dislike”

Platform resmi hesabı üzerinden bu birinciliği “komik bir dille” duyurmaya çalıştı. Ancak platformun ortadaki sorunu görmediği hayli açık. Yaptıkları diğer açıklamada “Rewind’da yer alan içerik üreticilerine ve içeriğe karşılık veren topluluğa teşekkürler. Neler yazdığınızı okuduk ve gelecek yıl herkes için daha iyisini yapmak isiyoruz.” Bu cevap ise kimseyi tatmin etmiş değil. Çünkü platform aynısını geçtiğimiz yıl da söylemişti ve buna rağmen bu sene her nasılsa daha kötü ve topluluktan daha uzak bir video ile karşımıza çıkmayı başardı. Yarattığı “otomatik cevap” hissi ise zaten platformun samimiyetini nasıl yitirdiğini de ortaya seriyor.

Platformun geleceği için reklam verenleri göz önünde bulundurmasında esasen bir sıkıntı yok. Ancak buradaki en büyük sorun reklam verenlerin her şeyin önüne geçmesi. Öyle ki senenin platform için en konuşulan noktaları düzenlenirken bile pek çok büyük olay en ufak bir karşıt görüş çıkarmamak için dışarı atılıyor. Platformun içerik üreticilerini ve kendi topluluğunu geri plana attığı hissi de problemin temelini oluşturuyor. YouTube her ne kadar “tarafsızmış” gibi görünmeye çalışsa da kimseyi kandıramadığı net bir şekilde ortada.

İlgili video

Rewind 2018