reklamı kapat

POPÜLER

Sony

Sony’nin çok iddialı olduğu lazer temelli üç boyutlu yüz tanıma teknolojisinden yeni bilgiler

Kendi ürettiği akıllı telefonlar ile sektörde öne çıkamayan Sony, parça tedariği konusunda ise fırtına gibi esiyor. İşte bu noktada firmadan lazer temelli üç boyutlu yüz tanıma teknolojisi geliyor.

Yeni iPhone’larda yer alan Face ID sistemine biliyorsunuz telefonların çentiğinde yer alan TrueDepth kamera sistemi güç veriyor. Bu sistem bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü üç boyutlu olarak tarayabilen teknoloji, yüz tanıma konusunda en güvenli çözümü oluşturuyor. İşte bu teknoloji sektörün geleceğini oluşturuyor. Bu geleceği bir adım ileriye taşıyacak isim ise Sony olacak gibi görünüyor. Fotoğraf makinesi ve akıllı telefonlar için dünyanın bir numaralı sensör üreticisi olan firma, bu alandaki tecrübesini yüz tanıma tarafına da aktarmak istiyor. Bu noktada firmadan 2019 modellerinde göreceğimiz bir lazer temelli üç boyutlu yüz tanıma teknolojisi geliyor. Face ID sistemi kişilerin yüzüne görünmez noktalar yansıtarak derinlik algılıyor. Sony’nin geliştirdiği sistem ise bunun yerine lazer kullanıyor. Işığın geri dönüşünü hesaplayarak algılama yapan sistem, söylendiği kadarıyla daha kararlı, hızlı ve güvenli çalışıyor. Sadece akıllı telefonlar değil bir çok cihaza uygulanabilen yeni teknoloji, çalışmak için daha az parçaya ihtiyaç duyuyor. Bu da özellikle akıllı telefonlar için büyük önem arz ediyor, daha ufak çentikler anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony görüntüleme konusunda tam bir dünya devi

Firmanın bu teknolojisi 2019 iPhone modellerinde de kendisine yer bulacak deniyor. Hatta Apple’ın bu yeni sensörü telefonların hem arkasına hem de önüne koyacağı yönünde söylentiler geliyor. Arkaya konulan sensör, AR yani artırılmış gerçeklik ve üç boyutlu obje tarama için kullanılacak gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Beş arka kameralı modeller de yolda