reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X Android üç boyutlu yüz tanıma
iPhone X Android üç boyutlu yüz tanıma

iPhone X’un en çok konuşulan özelliğini “doğru şekilde” kopyalayan Android telefonlar

Apple‘ın yeni akıllı telefonu iPhone X, TrueDepth kamera sistemiyle üç boyutlu yüz tanıma yapabiliyor. Birçok imkanın kapılarını aralayan bu teknoloji, geçtiğimiz aylarda Android tarafına ancak 2019’da gelecek, 2021’de de yaygınlaşacak deniyordu. Ancak bu hiç de tahmin edildiği gibi olmadı. Android üreticiler ellerini çabuk tutarak üç boyutlu yüz tanıma yapabilen telefonlarını şimdiden tanıttı. İşte iPhone X’un en çok konuşulan özelliğiyle satışa çıkan Android telefonlar:

Apple’ın ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu TrueDepth kamera sistemi, telefonun ön yüzünde yer alan çentikte bulunuyor. Bu teknoloji bünyesinde “kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü ve ortam ışığı sensörü” gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkartabilen ve Face ID yüz tanıma teknolojisine güç veren sistem, genel olarak oldukça seviliyor. Daha önce yapılan bir araştırma ise şirketin bu teknoloji ile pazarın iki yıl ilerisinde olduğunu gösteriyordu. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi bu bilgi doğru çıkmadı. Çünkü Çin merkezli üreticiler beklenenden çok daha hızlı şekilde TrueDepth kamera sistemini kopyaladı ve ilk modelleri satışa çıkarttı.

iPhone X Android üç boyutlu yüz tanıma

Apple iPhone X

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada karşımıza ilk olarak Xiaomi Mi 8 Explorer Edition çıkıyor. Şirketin Mi 8 ve Mi 8 SE ile beraber tanıttığı telefon, iPhone X benzeri büyük çentiğinde gelişmiş bir kamera donanımı taşıyor. Bu donanımlar (Kızılötesi kamera, kızılötesi ışık, yakınlık sensörü ve 20 megapiksel normal ön kamera) sayesinde telefon, aynı rakibi gibi kişilerin yüzünü üç boyutlu olarak görebiliyor. Bu sayede ilk defa Android dünyasına fotoğraf ile geçilemeyen güvenli bir yüz tanıma sistemi getiren Xiaomi Mi 8 Explorer Edition, gerçekten dikkat çekiyor. Farklı ışık şartlarında sorunsuz olarak çalışan kamera donanımı, Apple’ın Animoji altyapısının bir benzerini de getiriyor. Üç boyutlu kamera sistemleri kişilerin yüz hareketlerini inanılmaz iyi şekilde algılayabiliyor. Böylelikle kişiler yüzlerini farklı objelere verebiliyor.

iPhone X Android üç boyutlu yüz tanıma

Xiaomi Mi 8 Explorer Edition

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ön kamera sistemiyle iPhone X’a rakip bir diğer telefon ise kısa süre önce tanıtılan Oppo Find X. Sürgülü yapısı sayesinde bünyesinde bir ekran çentiği yer almayan telefon, 25 megapiksellik ön kamera sistemiyle üç boyutlu yüz tanıma yapabiliyor. Bu kamera modülünde de “kızılötesi kamera, yakınlık sensörü, nokta projektörü ve ışık projektörü” gibi tanıdık donanımlar bizleri karşılıyor. Bu sayede çok hızlı ve hepsinden önemlisi güvenli görev yapan sistem, Animoji gibi çalışan Omoji isimli karakterlere yüzünüzü vermenize de imkan tanıyor. Parmak izi sensörü bulunmayan telefon, yüz tanıma sistemine oldukça güveniyor.

iPhone X Android üç boyutlu yüz tanıma

Oppo Find X

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üç boyutlu yüz tanıma sistemleri telefon sektörünün geleceği

Artık telefon üreticileri artık parmak izi sensörlerini telefonlarından kaldırmaya başladı. Biyometrik giriş sürecini yüz tanımaya kaydıran firmalar, elbette her zaman mükemmeli sunamıyor. Örneğin birçok yüz tanıma sistemi üç boyutlu derinlik algılama donanımı olmadığı için fotoğraf ile geçilebiliyor. Bu büyük güvenlik riski oluşturuyor ancak neyse ki TrueDepth benzeri güvenli donanımlar artıyor. Bu teknolojilerin orta seviye modellere inmesi içinse daha önümüzde büyük bir sürenin olduğu söyleniyor. Bu arada Galaxy Note 9 değil ama merak edilen Galaxy S10’da da üç boyutlu yüz tanıma sistemini olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bunun çentiksiz olarak nasıl sunulacağı ise büyük merak uyandırıyor.

İlgili Videolar

Face ID için hazırlanmış reklam filmi

Xiaomi Mi 8’in hareketini yüzünüzden alan ifadeleri