reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Bu seferki birleştirici etmen hidrojen; Hyundai ve Audi ortaklık için el sıkıştı

Dünyanın ilk büyük yakıt hücresi aracı üreticisi olan Hyundai ile Audi’yi bir araya getiren ortaklık, ilk adımda Audi’yi etkileyecek.

Elektrikli otomobil teknolojileri üzerinden gündeme gelen üretici odaklı ortaklıklara bu kez hidrojen yakıt geleceği vesile oluyor. Bu konuda çok ciddi yatırım yapan ve tanıtımı gerçekleştirdiği konsept projeleri gözler önüne seren Hyundai, bir diğer dev Audi ile gelecek için bir araya geliyor. “Hidrojen Yakıt Hücresi” teknolojisinde çapraz lisans anlaşması imzalayan bu ikili, mevcut patentler dahil olmak üzere geliştirilecek tüm yeni teknolojileri ortak kullanıma sunacak. Hyundai Motor Grubu (HMG) ve Audi AG şirketlerinin bir bildiriyle duyurduğu ortaklıktan, Audi’nin bağlı olduğu ana şirket Volkswagen AG dahil olmak üzere, KIA markası da çapraz lisans anlaşmasıyla gelişmelerden yararlanmış olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürecin ilk adımları

Segmentte daha fazla söz sahibi olmak adına büyük önem taşıyor. Koreli üretici ilk adım olarak, ix35 FCEV’in yakıt pilini ve ayrıca yeni model olan NEXO‘nun geliştirilmesinden elde edilen bilgi birikimini ve tecrübelerini Alman marka ile paylaşacak. Volkswagen Grubu’ndaki yakıt hücresi teknolojisinin geliştirilmesinden sorumlu olan Audi ayrıca, yedek parça tedarik zincirinden de tam olarak yararlanabilecek. Bu yeni ortaklık ile ilgili görüşlerini dile getiren AUDI AG Teknik Geliştirme Kurulu Üyesi Peter Mertens, “Fuel Cell teknolojisi, elektrikli sürüşün en sistematik hali. Bu nedenle geleceğe yönelik, emisyon içermeyen premium mobilite adına teknoloji portföyümüzde önem kazanacak. FCEV yol haritamızda, Hyundai gibi güçlü ortaklarla güçlerimizi birleştiriyoruz” dedi. Hyundai Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Euisun Chung ise, “Ortaklığın, hidrojen yakıt hücreli araçların sağladığı vizyon ve çevremize karşı sorumluluğumuz açısından başarıya ulaşacağından eminiz.” diyerek ortaklıktan memnun olduklarını dile getirdi.