reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai LOG Tasarım

Hyundai, uygun fiyatlı bir elektrikli otomobil geliştiriyor

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai, elektrikli otomobil pazarında daha da öne çıkacak bir adım içerisinde.

Hyundai, halihazırda elektrikli otomobil pazarında yer alıyor. Hatta firmanın Türkiye’de de satılan bir tamamen elektrikli modeli yer alıyor. Türkiye’deki bu araç KONA Elektrik ve 811 bin TL gibi yüksek bir fiyatı bulunuyor. Firma bu alandan daha fazla pay kapmak adına ise 20 bin euro / 20 bin dolar bandında, mevcut birçok seçeneğe oranla daha uygun fiyatlı bir kompakt elektrikli otomobil geliştiriyor. Bu resmi olarak açıklanan ve ufak bir aile / genç otomobili olarak planlanan aracın, şimdilik Avrupa pazarına özel olacağı iddia ediliyor. Bu kesin değil ancak sadece Hyundai’nin giriş yaptığı her pazarda satılmayabilir. Henüz hiçbir teknik detayın olmadığı dikkat çekici araç, yüksek ihtimalle mevcut i10’un tamamen elektrikli sürümü olacak ve onun yerini alacak. Firma gerçek olduğu zaman bu araç ile ciddi satış rakamlarına ulaşacak.

Hyundai dün de havacılık odaklı bir ortaklık ile gündeme gelmişti. Firma havacılığın geleceği için Rolls-Royce ile önemli bir ortaklık kurdu. Bu ortaklık için  Hyundai Motor Group Gelişmiş Hava Hareketliliği Bölüm Başkanı Jaiwon Shin şunları söyledi: “Hidrojen yakıt hücreli tahrik sistemlerinin geliştirilmesini hızlandırmak amacıyla havacılık ve sertifikasyon konusundaki uzmanlıklarından yararlanmak üzere Rolls-Royce ile yaptığımız ortaklıktan memnuniyet duyuyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai, hidrojen yakıt hücresi sistemlerini küresel otomotiv pazarına başarıyla sunarken, havacılık entegrasyonu için de elektrikli ve hidrojen yakıtlı tahrik teknolojilerinin fizibilite çalışmalarını sürdürüyor. Bu teknolojinin, küresel havacılık endüstrisinin 2050 yılına kadar net sıfır karbon uçma hedefini destekleyecek kilit bir teknoloji olduğuna inanıyoruz.”

Hyundai gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması