reklamı kapat

POPÜLER

Sony VISION-S

Sony VISION-S elektrikli otomobil satışa çıkacak mı?

Japon teknoloji devi Sony, biliyorsunuz bir elektrikli otomobil geliştiriyor. İşte bu otomobil Sony VISION-S, satın alınamayacak.

Otomobil pazarında aktif olarak yer almak isteyen Sony, uzun zaman önce karşımıza Sony VISION-S ile çıkmıştı. İşte bu tamamen elektrikli sedan otomobil gerçek olarak gelişmeye devam ediyor ve kısa süre önce de Avrupa’da test için gerçek yollara çıkarılmasıyla ses getirmişti. Yukarıdaki videoda görebileceğiniz otomobil, halen bir prototip aşamasında bulunuyor. Arkasında Nvidia, Continental, Bosch, ZF ile Qualcomm gibi isimlerin imzasını taşıyan ve Magna Steyr tarafından üretilen bir platform üzerine kurulan elektrikli otomobil modeli, Sony tarafından yapılan resmi açıklamaya göre ticari bir model olarak satışa çıkarılmayacak.

Sony direkt olarak bu rekabete girmek istemiyor ve aracı bir otonom sürüş teknolojisi için test platformu olarak görüyor. Firma bu teknolojiyi başka firmalara satma planı yapıyor ve bir teknoloji firması için bu otomobil üretip satmaktan çok mantıklı görünüyor. Çünkü otomobil üretmek oldukça zor bir süreç. Verilen az sayıdaki bilgiye göre aracın bu test prototipi 536 beygir gücünde ve 100 km/s hıza 4,8 saniyede çıkabiliyor. Bünyesinde 33 farklı sensör yer alan yani gelişmiş bir otonom yapısı bulunan Sony VISION-S, firma için önemli bir noktada yer alıyor.

Sony VISION-S çok dikkat çekerken, elektrikli otomobil pazarına büyük bir isim daha dahil olmak istiyor

Bu alana biliyorsunuz Apple da dahil olmak istiyor. Hatta kısa süre önce çıkan Apple ile Hyundai arasında bir ortaklık kurulacak bilgisi gündemde büyük ses getirmişti. Hatta kaynaklara göre iki dev isim mart ayında araç için ortak çalışma imzalarını atıyor. Aktarıldığı kadarıyla Apple’ın ilk sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli ABD’de yer alan Kia fabrikasında (Kia’nın sahibi Hyundai) üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada Hyundai ile Apple’ın otomobil üretimi için ABD merkezli ortak bir tesis kurma ihtimali de bulunuyor. İlk planlara göre bu tesiste yıllık 400 bin araç üretimi hedefleniyor ancak bu orta fabrika detayı henüz tam olarak detaylandırılmıyor. “Beta” olarak geçen ilk Apple aracın ise 2022’de hazır olacağı yönünde bilgiler geliyor.