reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Tesla

Samsung ve Tesla arasında kurulan önemli işlemci ortaklığı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung ve elektrikli otomobil devi Tesla, gelecek için işlemci odaklı bir ortaklık kurdu.

Advertisement

Samsung, dünyanın en büyük işlemci üreticileri arasında yer alıyor ve bu konuda en yeni teknolojileri kullanıyor. İşte bu yüzden teknoloji devi firma otomobil pazarının parlayan yıldızı Tesla ile ortaklık kurdu. Bu ortaklığın arkasında Tesla’nın yüzde 100 otonom araçlar için “kendi geliştirdiği” yeni nesil işlemcisini üretmek yer alıyor. Tesla, uzun zamandır geliştirilen bu işlemciyi önce TSMC’nin 7 nm üretim sürecinden çıkaracaktı. Ancak son gelişmeler ışığında ibre Samsung’a döndü. Tesla’nın gelecek araçlarına gücünü verecek bu işlemci, söylendiği kadarıyla artık Samsung’un 5 nm üretim sürecinden çıkacak. Bu işlemci sayesinde yeni Tesla’lar çok daha iyi otonom yani sürücüsüz sürüş getirecek.

Tesla ortaklığı dikkat çeken Samsung, en son Exynos 2100 ile ses getirdi

Samsung Exynos 2100, rakip Snapdragon 888, Kirin 9000 ile A14 Bionic gibi 5 nm üretim sürecinden çıkıyor. Firmanın Mongoose çekirdekli yerine kilit bir değişimle ARM Cortex çekirdekler üzerine kurulan yeni işlemci, bu sayede performans ve enerji verimliliği konusunda geriye düşmüyor, en sonunda artık öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşlemcide 2.9 GHz hızında çalışan bir adet yüksek performanslı Cortex-X1 çekirdeği, 2.8 GHz hızında çalışan üç adet Cortex-A78 çekirdeği ve 2.2 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A55 çekirdeği bir araya geliyor. Yani sekiz çekirdekli olan Exynos 2100, grafik tarafında da Mali-G78 GPU kullanıyor. Samsung tarafından açıklandığı kadarıyla işlemci geçtiğimiz yılın Exynos 990’ından tam yüzde 30 daha performanslı ve yüzde 20 daha az enerji harcıyor. Grafik tarafında da işlemci tam yüzde 40’lık bir artış getiriyor ve bu da yüksek oyun performansı anlamına geliyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Nissan’dan kışa özel konsept modeli