reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, AMD ve ARM ortaklığı Samsung Exynos 1080

Samsung’dan Exynos işlemci konusunda büyük adımlar

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, yıllardır ciddi eleştiriler aldığı Exynos işlemci tarafında büyük çalışmalar içerisinde yer alıyor.

Samsung geçtiğimiz hafta 5 nm üretim sürecinden çıkan ilk işlemci Apple A14 Bionic sonrasında pazarın ikinci 5 nm işlemcisi Exynos 1080‘i duyurmuştu. Performans konusunda sürpriz olmadığı üzere 7 nm üretim sürecinden çıkan tüm rakipleri geride bırakan Exynos 1080, Cortex-A78 CPU ve Mali-G78 GPU çekirdekleri üzerine kuruluyor ve pazara bir Vivo akıllı telefon içerisinde 2020’nin dördüncü çeyreğinde çıkış yapıyor. Firmadan 2021’de yine 5 nm üretim sürecinden çıkacak Exynos 2100 işlemci de yolda bulunuyor. Söylendiği kadarıyla bu işlemcide 1+3+4 çekirdek kurulumu yer alıyor. Burada 1 adet yüksek frekansta çalışan yüksek performans çekirdek (Cortex-X1), 3 adet yine yüksek performans odaklı çekirdek ve dört adet enerji tasarrufu odaklı çekirdek bir araya geliyor.

Samsung Exynos serisinde iki başka işlemci daha geliştiriyor

Bunlar Exynos 9855 ve Exynos 9925 modelleri. Burada özellikle Exynos 9925 dikkat çekiyor. Çünkü bu işlemcinin AMD Radeon grafik birimine sahip olacağı aktarılıyor. Biliyorsunuz Samsung ve AMD arasında bu konuda önemli bir ortaklık bulunuyor. İki firma mobil grafik tarafını domine etmek adına uzun süredir çalışıyor. Bu işlemcinin çıkışı ise maalesef 2023 gibi olacak gibi görünüyor. Ancak bu 2023 tarihinin henüz kesin olmadığını belirtmek gerekiyor. Başka kaynaklar Radeon’lu Exynos için 2021’de çıkış yapılabilir şeklinde konuşuyor. Exynos 9855 ise 2022’de Galaxy S22 ailesine gücünü verecek bilgileri geliyor. Bu işlemcilerin 3 nm üretim sürecinden çıkma ihtimali bulunuyor. Firmalar 3 nm seviyesine inmek adına aktif olarak çalışıyor.

İlginizi Çekebilir

Google’dan sadece mırıldanarak şarkı bulma sistemi