reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, AMD ve ARM ortaklığı Samsung Exynos 1080

5 nm Samsung Exynos 1080 işlemci duyuruldu; işte ilk detaylar

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün 5 nm Samsung Exynos 1080 işlemcisini duyurdu. İşte donanımdan ilk bilgiler;

5 nm üretim sürecinden çıkan ilk işlemci Apple A14 Bionic sonrasında pazarın ikinci 5 nm işlemcisi Samsung Exynos 1080 için resmi açıklama yapıldı. Firma tarafından verilen bilgilere göre bu işlemciyi taşıyan ilk telefon Samsung değil bir Vivo modeli olacak. AnTuTu’da 650 bin puan seviyesini geçtiği aktarılan işlemci, bu açıdan performans konusunda iddialı görünüyor ve kağıt üzerinde Snapdragon 865’leri geride bırakıyor. Biliyorsunuz Snapdragon 865’ler 7 nm üretim sürecinden çıkıyor. Bu açıdan 5 nm bir işlemcinin daha iyi performans getirmesi sürpriz olmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cortex-A78 CPU ve Mali-G78 GPU çekirdekleri üzerine kurulan yeni işlemci Exynos 1080, pazara tam olarak 2020’nin dördüncü çeyreğinde sunulacak deniyor. Bu işlemciyi taşıyan ilk Vivo telefonun ne olduğu ise henüz netleşmiş değil. Ancak bunun yakında belli olması bekleniyor.

Samsung Exynos 1080 çok dikkat çekti

Mobil işlemci tarafında Samsung özelinde daha önce ortak olarak 2021’de yine 5 nm üretim sürecinden çıkacak Snapdragon 875 ve Samsung Exynos 2100 işlemcilerin benzer çekirdek kurulumuna sahip olacağı ortaya çıkmıştı. Sağlam kaynağa göre iki işlemcide de 1+3+4 çekirdek kurulumu yer alacak.

Burada 1 adet yüksek frekansta çalışan yüksek performans çekirdek (Cortex-X1), 3 adet yine yüksek performans odaklı çekirdek ve dört adet enerji tasarrufu odaklı çekirdek bir araya gelecek deniyor. İki işlemcinin bu bağlamda benzer performans sunacağı düşünülüyor ve bu da şimdiye kadar üst seviye Snapdragon ile Exynos işlemciler arasında olan farkın 2021’de olmayabileceğini akıllara getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin yeni akıllı telefon arayüzü MIUI 12