reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, AMD ve ARM ortaklığı Samsung Exynos 1080

Samsung Exynos 2100 için netleşen kilit Cortex-X1 detayı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, 2021’de işlemci konusunda büyük bir adım atıyor. Samsung Exynos 2100 ile rekabet kızışıyor.

2021’de Snapdragon 875 karşına çıkacak 5 nm üretim sürecine sahip Samsung Exynos 2100, performans konusunda rakibinin gerisinde kalmayacak. Daha önce hatırlarsınız iki işlemcinin de benzer çekirdek kurulumuna sahip olacağı ortaya çıkmıştı. Sağlam kaynağa göre iki işlemcide de 1+3+4 çekirdek kurulumu yer alıyor ve burada 1 adet yüksek frekansta çalışan yüksek performans çekirdek (Cortex-X1), 3 adet yine yüksek performans odaklı çekirdek ve dört adet enerji tasarrufu odaklı çekirdek bir araya gelecek deniyordu. İşte buradaki “süper çekirdek” olarak da geçen ARM imzasını taşıyan Cortex-X1‘in kesin olarak yer alacağı netleşti. Bunun üzerinden iki işlemcinin benzer performans sunacağı düşünülüyor ve bu da şimdiye kadar üst seviye Snapdragon ile Exynos işlemciler arasında olan farkın 2021’de olmayabileceğini akıllara getiriyor. Bu da elbette Türkiye’ye Exynos işlemcili cihazlar geldiği için gayet güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Exynos 2100 öncesinde Samsung Exynos 1080 duyuruldu

5 nm üretim sürecinden çıkan ilk işlemci Apple A14 Bionic sonrasında pazarın ikinci 5 nm işlemcisi Samsung Exynos 1080 için ilk tanıtım kısa süre önce yapıldı. Firma tarafından verilen bilgilere göre bu işlemciyi taşıyan ilk telefon Samsung değil bir Vivo modeli olacak. AnTuTu’da 650 bin puan seviyesini geçtiği aktarılan işlemci, bu açıdan performans konusunda iddialı görünüyor ve kağıt üzerinde Snapdragon 865’leri geride bırakıyor. Biliyorsunuz Snapdragon 865’ler 7 nm üretim sürecinden çıkıyor. Bu açıdan 5 nm bir işlemcinin daha iyi performans getirmesi sürpriz olmuyor. Cortex-A78 CPU ve Mali-G78 GPU çekirdekleri üzerine kurulan yeni işlemci Exynos 1080, pazara tam olarak 2020’nin dördüncü çeyreğinde sunulacak deniyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin yeni akıllı telefon arayüzü MIUI 12