reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Sony Honda elektrikli otomobil

İlk Sony imzalı elektrikli otomobil için kilit isim “Honda” olacak

Sony, aktif olarak birden fazla elektrikli otomobil üzerinde çalışıyor. Firma bugün bu konuda bir Honda detayı ile gündemde.

Advertisement

Sony, hatırlarsınız geçtiğimiz yıllarda karşımıza ilk elektrikli otomobili olarak geçen Vision-S konsepti ile çıkmıştı. Testleri gerçek yollarda süren Vision-S için halen ticari bir adım atılmadı, yani otomobil üretilerek yollara çıkarılmadı. Firma elektrikli otomobil alanında çok ciddi ve en son CES 2022’de “Sony Mobility” şirketinin kurulacağı duyurmuştu. “Mobility Inc” özelinde firma CES 2022’de detaylı bilgiler vermemiş ancak otomobil pazarında da güçlü bir oyuncu olmak istediğini herkese göstermişti. CES 2022’de buna ek olarak Vision-S 02 konsepti de gelmişti. Vision-S 02, tamamen elektrikli bir SUV modeli ve tasarımı çizgisini Vision-S’ten alıyordu. Tanıtım videosunu sayfanın üstünde izleyebileceğiniz Vision-S 02 ve daha önce gelen Vision-S konseptleri, gerçek yollara Honda sayesinde çıkarılabilir.

Çünkü bugün Sony ve Honda’nın birlikte elektrikli otomobil tasarlamak ve satmak için ortak bir firma kuracağı (İsim henüz netleşmiş değil) duyuruldu. Halen plan aşamasında olan bu ortaklık, otomobil alanında inanılmaz tecrübesi olan Honda üzerinden Sony için çok mantıklı görünüyor. Bu ortaklıktan çıkan ilk araç içinse şimdilik 2025 yılına işaret ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ortaklık elbette Honda için de çok mantıklı görünüyor. Çünkü Sony’nin elinde görüntüleme başta olmak üzere çok gelişmiş teknolojiler yer alıyor. Global elektrikli otomobil pazarında daha fazla öne çıkabilmek adına Sony’nin sistemlerine erişim sağlayacak dev üretici Honda, gelecek yeni nesil araçlarını “mobilite” özelinde çok daha iyi bir seviyeye çıkarabilir.

Sony ve Honda ortaklığı yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması