reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID.5 ve ID.5 GTX

Planlama yapıldı; Volkswagen elektrikli otomobil modelleri Türkiye’ye ne zaman gelecek? [Özel Haber]

Merakla beklenen elektrikli ID ailesinin Türkiye satış planlaması hakkında Volkswagen ekibiyle konuştuk.

Volkswagen’in kendi içerisinde gerçekleştirdiği yapılanma ile elektrikli modellerini “ID” alt markası altında toplayışına artık yabancı değiliz. ID.3 ile başlayan bu gün ID.4, ID.5, ID. Buzz ve ID. Aero gibi geniş bir yelpazeye yayılan somut çalışmalar Avrupa’da dikkat çeken sonuçlar alıyor. Satışlardaki payları her geçen gün artan ID ürün gamının Türkiye’deki macerası ise maalesef henüz resmi olarak başlamış değil. İthalat üzerinden tekli örneklerini gördüğümüz modellerle ilgili Volkswagen Türkiye ile resmi planlama üzerine konuşma şansına eriştik. Bu kapsamda sorularımızı yanıtlayan yetkililer, elektrikli Volkswagen modellerinin Türkiye’ye gelişi ve sıralaması hakkında önemli detaylar paylaştı.

Volkswagen ID.4

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID.4, Türkiye’de satılan ilk elektrikli olacak

Paylaşılan bilgilere göre Volkswagen’in Türkiye’de satışa sunacağı ilk ID otomobilinin ID.4 olarak planladığını görüyoruz. Aynı zamanda markanın ilk elektrikli SUV modeli olarak da kayıtlara geçen ID.4, 2023 son çeyrek itibarıyla Türkiye listelerine resmi olarak giriş yapacak. Pazardaki rekabet ve kullanıcı tercihleri odağında ilk tercihini SUV modelinden yana kullanan markanın ikinci hamlesinde ise hatchback gövde tipindeki ID.3 yer alıyor. İlk aşamada kompakt nitelikteli bu modelleri satışa sunacak olan Volkswagen Türkiye’de 2024 itibarıyla ailenin büyük SUV modeli ID.5 de kendisine yer bulması bekleniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Elektrikli Passat” da geliyor

Ailede Passat’ın yerini alacak olması sebebiyle ayrı bir ilginin olduğu ID. Aero modeli de Türkiye’deki satış sıralamasında dördüncü sırada kendisine yer buluyor. Eğer bir değişiklik olmaz ise halihazırda seri üretim versiyonu üzerinde çalışmaların devam ettiği ID. Aero’yu 2024 bitmeden Türkiye’de satışta görebiliriz. Volkswagen’in elektrikli ailesinde en ucuz model olacak ID.2 ise bu sıralama son sırada. ID. Life konseptinin temel alınarak hayata geçirilmesi beklenen ve grubun İspanya’daki fabrikasında üretilecek bu model, yeni dönemde “halkın otomobili” niteliğini taşıyacak. Ürün gamının ticari araç tarafında kalan ID. Buzz da son yıllarda pek çok kişinin beklediği modeller arasındaydı. Kısa süre önce yurt dışı odağında satışları başlayan ikonik tasarımlı aracın Türkiye’ye 2024 yılı içerisinde gelme ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR