reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID. Buzz; merakla beklenen elektrikli, geleceğin sürücüsüz ambulansı oluyor [Video]

Son yılların en merak edilen modellerinden birisi olan Volkswagen ID. Buzz, seri üretim öncesi farklı konseptlerle gündeme gelmeye devam ediyor.

Volkswagen’in ID rozeti altında bir bir sokaklara çıkarttığı elektrikli otomobil yelpazesi, günümüz itibarıyla binek ve SUV modelleriyle kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Özellikle ID.3 ile satış adetleri bazında kısa sürede liderliğe oynamayı başaran markanın bu noktadaki çalışmaları karşılığını almaya da başladı. Geçtiğimiz yıllarda tanıtımını gerçekleştirilen konseptlerin seri üretime dikkat çeken tasarımlala taşınması da şüphesiz bu başarıda önemli etken olurken, ailenin belkide en merak edilen modelini henüz seri üretime hazır dinamikleriyle karşımızda görmüş değiliz. Şu günlerde yol testleri devam eden Volkswagen ID. Buzz, markanın ikonik T1 ve T2’yi ortak noktada buluşturmasından ötürü ilgiyle bekleniyor. Konsepte gelen ilgiden memnun olan marka, aracın farklı kullanım amaçlarını mümkün kılacak projeleri de bu süreçte göstermeyi ihmal etmiyor. Resmi kaynaklardan gelen son konseptte, ID. Buzz’ın otonom sürüş teknolojisi sayesinde sürücüsüz ambulans olarak görev yapabileceği dinamikler gösterime sunuluyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID. Buzz konsept modelinde 600 kilometre menzil vadediyor

Hamburg’da düzenlenen özel bir fuar kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen ID. Buzz otonom ambulans konsepti, Volkswagen’in beşinci seviye sürücüsüz otomobil teknolojisi dinamiklerine dayanıyor. Sürücü kabinini tamamen ortadan kaldırıldığı temada, kabin içerisinin müdahale şekline göre kolaylıkla dönüşebildiği kullanışlı bir tasarım düşünülmüş. ID Buzz’ın, Volkswagen Grubu’nda elektrikli olma dışında önemli bir misyonu daha olacak. Filo içerisinde otonom sürüş yapan ilk isim olmaya hazırlanan modelde, Ford ortaklığıyla geliştirilen Argo AI teknolojisi kullanılacak. Tam otonom niteliğindeki Buzz için ilk yol testleri Buzz Cargo prototipi üzerinden kısa süre içerisinde başlayacak. Otonom nitelikli Volkswagen ID. Buzz içinse 2025 yılı kullanıcılara sunum için kilit yıl olacak.

Video