reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID. Buzz

Volkswagen ID. Buzz otonom sürüş teknolojisi için sokaklarda [Video]

Geride bıraktığımız her gün üretime yaklaşan Volkswagen ID. Buzz, markasının otonom geleceğindeki baş aktörlerden birisi olacak.

Volkswagen’in önümüzdeki yıl içerisinde seri üretime hazır şekilde karşımıza çıkarmasını beklediğimiz ID. Buzz şu sıralar otonom sürüş teknolojisinin geliştirme merkezli olarak gündemde. Kısa süre önce konsept bir proje üzerinden geleceğin ambulansı kimliğiyle gösterimi yapılan model bu kez gerçek dünya dinamikleriyle radarımıza takıldı. Volkswagen’in 2016 yılında şehir içi ulaşım çözümü olarak hayata geçirdiği markası MOIA‘nın filosunda yer vereceği modelin testleri Hamburg’da başladı. Sürücüsüz araç teknolojisinin önemli geliştiricilerinden birisi olan Argo AI ortaklığında gerçekleştirilen testler, Volkswagen ID. Buzz cephesindeki beklentileri de artırıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID. Buzz son teknoloji donanımlarla çevre analizi yapacak

Testlerde kullanılan prototipten gelen görsellere baktığımızda, araç her ne kadar kamuflajlı olsa da artık tasarım noktasındaki temel parçaların oturduğunu söyleyebiliyoruz. 2017 yılında tanıtımı gerçekleştirilen konsepte oranla önemli tasarım farklılıkları bulunan ID Buz test modülünde daha çok halihazırda satışta olan ID otomobillerindeki karakterin hakim olduğunu söyleyebiliyoruz. Dönemine damga vurmuş T1 ve T2’nin genlerini elektrik dünyasına taşımasından ötürü uzun süredir merakla beklenen model, lanse edildiği ilk günden beridir Volkswagen’in sürücüsüz otomobil geleceğinde önemli rol oynayacağı üzerine detaylarla öne çıkıyordu. Argo AI ile Volkswagen Ticari Araçlar arasındaki işbirliğinde önemli bir adım olarak görülen Hamburg’daki somut testlerde ilk olarak şehrin 3D haritası tanımlanacak. 2025 yılında ise kullanılabilirlik açısından ilk ciddi hizmet servislerinin başlaması bekleniyor.