reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen MOIA

Volkswagen MOIA, dünyanın ilk elektrikli “paylaşılabilir” otomobiliyle mesaiye başlıyor [Video]

TechCrunch Disrupt etkinliği kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen Volkswagen MOIA’nın ilk aracı dönüşümün başlangıcını temsil ediyor.

Volkswagen’in geçtiğimiz yıl yine bu zamanlarda 13. markası olarak karşımıza çıkarttığı MOIA için artık sokaklara çıkma vakti geldi. Berlin’de kapılarını açan TechCrunch Disrupt 2016‘da tanıtımı yapılan oluşum, bu yılki organizasyonun kapılarını açmasıyla birlikte ilk aracını tüm dünyanın karşısına çıkarttı. Kullanıcılara geçici araç hizmeti sunacak olan marka, önümüzdeki süreçte bunu tamamen sürücüsüz olarak gerçekleştirecek. MOIA’ya özel olarak geliştirilen mobil uygulama üzerinden talep edilebilen araçların ilki ise Crafter üzerine şekillendi. Tamamen elektrikli olarak dünyada bir ilk olan bu araç, varış noktaları veya güzergahları benzer olan altı yolcuya transfer hizmet verecek.

MOIA’nın ilk adımdaki filosunda 200 araç olacak

Önümüzdeki yıldan itibaren pilot program kapsamında kullanıma sunulacak olan araçların ilk durağı Almanya’nın Hamburg kenti olacak. 200 araçlık filo ile şehirde dolaşacak olan MOIA araçlarının tek seferde kat edebileceği menzil değeriyse 300 kilometre. Şehir içerisinde fazlasıyla tatminkar olan bu menzile 30 dakikalık hızlı şarj ile yüzde 80 dolu hale gelebilen bataryaların eşlik edeceğini de belirtmek gerekiyor. İçerisinde yolcular için USB bağlantı noktaları ve Wi-Fi hizmetinin sunulduğu araçlarda ambiyans aydınlatması da es geçilmemiş. Geliştirilen uygulama üzerinden 200 ile 250 metre aralığında yerleştirilen sanal otobüs duraklarıyla kullanıcılarıyla buluşacak olan MOIA araçları kademeli olarak farklı şehirler de de hizmete sunulacak.

VİDEO