reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen ID.3

Macera resmen başlıyor; elektrikli Volkswagen ID.3 üretim bandına çıktı

Marka içerisindeki yeni dönemin miladı olarak asfalta çıkacak olan Volkswagen ID.3, önümüzdeki yıldan itibaren kullanıcılarıyla buluşacak.

Volkswagen, elektromobilite tratejisi paralelinde pazara sunmayı planladığı tamamen elektrikli ID model ailesinin ilk modeli ID.3’ün üretimine başlayarak yeni bir döneme başlangıç yaptı. Volkswagen bu üretimle dünyanın en büyük elektrikli araç atılımına da adım atmış oldu; 2028 itibarıyla grup, yaklaşık 70 elektrikli modeli pazara sunmayı planlıyor. İlk ID.3’ün montaj hattından çıkışı kapsamında düzenlenen törene, Almanya Başbakanı Dr. Angela Merkel ve Volkswagen Grup CEO’su Dr. Herbert Diess katıldı. Önümüzdeki 10 yıl boyunca yaklaşık 70 yeni elektrikli modeli pazara sürmeyi hedefleyen grup ID.3 ile birlikte bunun miladını başlatmış durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID.3 platformun da ilk modeli

ID.3’ün üretimine başlanması, otomotiv dünyasının efsanevi modelleri arasında yer alan Beetle ve Golf‘ten sonra Volkswagen markası için en önemli dönüm noktası; Zwickau da, otomotiv endüstrisinde bu yeni dönemin öncü fabrikası olarak dikkat çekiyor. ID.3, Volkswagen’in MEB (Modüler Elektrik Platformu) teknolojisine dayanan ilk modeli olarak da ön plana çıkacak. Markanın elektrikli araç atılımının teknik ve ekonomik omurgasını oluşturan MEB’in kalbini, aracın alt zeminine entegre edilmiş yassı, ölçeklenebilir, yüksek voltajlı bir batarya oluşturuyor. 2021 yılında tamamen elektrikli otomobil üretimine geçecek olan Zwickau’da, grubun diğer markaları için aynı platforma dayalı altı model üretilecek.

Zwickau tesisi bir ilk oldu

Volkswagen, içten yanmalı motorlara sahip otomobil üreten büyük bir fabrikayı, tamamen elektrikli otomobil üreten bir tesise dönüştüren ilk büyük otomobil üreticisi unvanını aldı. Aşamalı dönüşümüne 2018 yılında başlanan ve 2021’de bütünüyle tamamlanacak olan Zwickau tesisleri, sürecin sonunda, Avrupa’nın en büyük ve en verimli elektrikli otomobil fabrikası olacak. Tesislerde ID üretim çalışmaları devam ederken, aynı zamanda, 2020 yılı ortasına kadar Golf Variant modelinin üretimi de devam edecek. Bu tarih sonrasında ikinci montaj hattı da ilk montaj hattıyla birlikte elektrikli otomobil üretim hattına dönüştürülecek ve 2020 sonunda devreye alınacak. 2021’den itibaren son genişleme aşamasında, Zwickau’da yılda 330 bin tamamen elektrikli araç üretilecek.

İlginizi çekebilir

2020 Volkswagen Golf