reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen 13. markasını tanıttı: MOIA

Volkswagen’in yeni nesil ulaşım çözümlerini baz alarak geliştirdiği servis hizmeti olan MOIA, kullanıcılara yeni bir opsiyon olmaya hazırlanıyor.

Yaşadığı küresel emisyon sıkıntısını atlamak üzere her geçen gün yeni adımlarla karşımıza çıkan Volkswagen, grup dahiline 13. firmayı ekleyerek yeni bir rekabete resmi olarak dahil oldu. Londra’da düzenlenen TechCrunch Disrupt 2016 organizasyonu kapsamında yeni markası olan MOIA’nın tanıtımını gerçekleştiren Volskwagen, Uber başta olmak üzere yeni nesil ulaşım çözümleri sunan firmaların kulvarına giriş yaptı. Merkezi Berlin’de olacak ve ilk etapta 50 kişiden oluşacak olan MOIA, 2017 yılında pilot bölgelerden biri olan Hamburg’un ardından ileriki süreçte Avrupa’nın belirlenen bölgelerinde hizmet vermeye başlayacak.

MOIA nedir?

Volkswagen’in en yeni üyesi MOIA, kullanıcılara geçici araç hizmeti sunacak ve ileriki süreçte bu hizmeti sürücüsüz araçlarda sunacak olan bir servis hizmeti. Geliştirilecek mobil uygulama üzerinden çağırılabilecek olan araçlarda ilk aşamada Volkswagen’in Transporter modeli kullanılacağı, ileriki süreçte ise Volkswagen’in geliştirmekte olduğu sürücüsüz ve elektrikli modellerin hayata geçmesinin ardından MOIA’da sürücüsüz ve tamamen elektrikli hizmet veren araçlar kullanılmaya başlanacağı açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. Volkswagen, MOIA ile birlikte bireysel hizmetlerin yanı sıra toplu taşıma hizmetlerinin de verilmesini gelecek planları arasında bulunduruyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MOIA CEO’su Ole HarmsOluşturacağımız filoyu 2021 yılı itibarıyla birkaç şehirde göreceğimizden hiç şüphem yok.” diyerek 2019 yılında sürücüsüz prototip modellerini yollara çıkarmak istediklerinin altını çizdi. Volkswagen’in MOIA servisinde kullanacağı modeli önümüzdeki yıl düzenlenecek olan fuarlardan birinde tanıtması bekleniyor.