reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Volkswgen ID. Buzz

Adım adım üretime; merakla beklenen Volkswagen ID. Buzz ilk kez sokaklarda göründü

Önümüzdeki yıl içerisinde satışa sunulacak olan Volkswagen ID. Buzz, ilk kez kendi gövdesiyle casus fotoğrafçılarının kadrajına yakalandı.

Volkswagen’in elektrik markası ID.’yi duyurduğu ilk günden itibaren pek çok kişi gibi biz de tek bir modele kilitlendik. Bu isim klasik T1 ve T2’nin harmanlandığı ID. Buzz’dan başkası değil elbette. 2017 yılındaki duyurunun ardından seri üretime geçiş süreciyle ilgili resmi açıklamaların da esirgenmediği model eğer büyük bir aksaklık olmaz ise 2022 içerisinde satışa sunulacak. Bir süredir bunun hazırlığı içerisinde olan marka tarafı ise aracın ilk olarak altyapı dinamiklerini güncel Transporter gövdesiyle sokaklarda test etmeye başlamıştı. Bugün dış basına yansıyan görüntüler ise altyapının sahibi olacak Volkswagen ID Buzz ile seri üretim tasarım dinamiklerini ilk kez bir arada gösteriyor.

Volkswagen ID. Buzz için anahtar tasarım ögelerinin korunması önemli

ID. Buzz’ı bu kadar ön plan da tutan parçaların başında konsept dinamiklerdeki tasarımı olduğuna şüphe yok. Volkswagen tarafından beklenti ise ID.3’te yaptığı gibi konseptteki tasarım çizgilerine bağlı kalınması. Prototip dinamikleriyle casus fotoğrafçılarına yakalanan versiyona baktığımızda bunun şimdilik tam ortada konumlandırıldığını görüyoruz. Işıklandırma gruplarıyla birlikte ön bölümdeki ızgara paneli şu aşamda konsepte göre farklılık gösteriyor. Arka taraf ise konsepte nispeten daha yakın konumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araçla ilgili merak edilen bir diğer konu ise seri üretime geçtiğinde hangi isimle yola devam edeceği. Bu konuyla ilgili hala bir açıklama gelmezken, bu hala Buzz adının yola aktarılma ihtimalini devam ettiriyor. Süreç içerisinde bir de Cargo VAN versiyonu tanıtılan modelin böyle bir formül üzerinden de farklı amaçlar için satışa sunulması da beklentiler arasında. Üç sene önce 435 ile 600 km aralığında menzil, 5 saniyelik 0-100, 160 km/s’lik maksimum sürat ve 369 beygirlik güç değerleriyle sahneye çıkarılan Buzz için teknik beklentiler hala sabit.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen ID. Buzz otonom gelecekte de kilit rol üstlenecek

ID Buzz’ın, Volkswagen Grubu’nda elektrikli olma dışında önemli bir misyonu daha olacak. Filo içerisinde otonom sürüş yapan ilk isim olmaya hazırlanan modelde, Ford ortaklığıyla geliştirilen Argo AI teknolojisi kullanılacak. Tam otonom niteliğindeki Buzz için ilk yol testleri Buzz Cargo prototipi üzerinden kısa süre içerisinde başlayacak. Otonom nitelikli Volkswagen ID Buzz içinse 2025 yılı kullanıcılara sunum için kilit yıl olacak.

İlginizi çekebilir

Volkswagen ID. Buzz